Strojírenství Itálie roste i na domácím trhu, příležitosti pro strojírenské subdodávky českých firem

30. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tradičním motorem růstu strojírenství, v němž se řadí Itálie mezi evropské velmoci, byl v předchozích letech především export. Po letech stagnace domácí spotřeby je v roce 2017 znovu možno sledovat růst sektoru i na domácím trhu, a to především v oboru obráběcích strojů.

Pozitivní výsledky vykazuje taktéž výroba strojů, sektor výroby mechanických přístrojů a dále součástek. Ve všech třech případech, podle předpokladů pro rok 2017, růst domácí spotřeby předčí export. České kovoobráběcí a strojírenské firmy tak mohou i nadále nacházet uplatnění a exportní příležitosti především v oblasti strojírenských subdodávek.

V případě výroby obráběcích, především automatizovaných robotických, strojů lze na domácím trhu sledovat růst poptávky až o 12 % (3 % v případě exportu). Takto silný růst odvětví s hodnotou ve výši 4,25 mld. EUR by znamenal návrat do předkrizových hodnot. V sektoru výroby strojů se předpokládá domácí růst o 6,4 % (3,1 % růst exportu) a v sektoru výroby mechanických součástek a přístrojů o 3 % (export roste o 2,5 %). Všechny tři strojírenské sektory zaznamenaly nárůst produkce, která v případě obráběcích strojů stoupla až o 6,7 %. Pozitivní výsledky z jara 2017 předčily všechna očekávání, a stojí za navýšením pozitivních odhadů pro následující měsíce. Podle posledních výsledků Italského statistického úřadu z letošního jara je sledován růst poptávek ve strojírenském odvětví až o 20 %. Mezi specializované strojírenské sektory, které v první polovině letošního roku zaznamenaly nejvyšší růst, se zařadilo textilní strojírenství, pozitivně se na růstu podepisuje i sektor nových technologií s očekávaným růstem v letošním roce o 16,9 %.

Ani export strojírenských výrobků však nestojí stranou, neboť zaznamenává nadále pozitivní vývoj, za kterým stojí mimo jiné vyšší vývoz do zemí BRICS, USA a Evropy. Export strojů zaznamenal v 1. trimestru růst o 8 %. Ještě pozitivnější čísla vykázal automobilový průmysl, jehož export v 1. trimestru rostl o 19,8 %. Strojírenství je jedním z cílů národního plánu Průmysl 4.0, jenž si prostřednictvím finanční podpory v podobě investic klade za cíl udržet a především navýšit růst italské průmyslové výroby, zefektivnit její chod a dohnat tak evropské partnery, kteří si před Itálií stále drží náskok.

Českým strojírenským a kovoobráběcím firmám roste díky výše uvedeným číslům perspektiva uplatnění a exportních příležitostí, především v oblasti strojírenských subdodávek, které se tradičně těší zájmu na italském trhu a udržují si dobré jméno v povědomí italských strojírenských firem. Firmám zejména doporučujeme účast na specializovaných veletrzích v Itálii (MECSPE v Parmě).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Římě (Itálie). Autor: Jiří Jílek, vedoucí obchodně-ekonomického úseku a Alessandro Transilvani, stážista.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek