Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizoval podnikatelskou misi na Kubu

3. 11. 2015 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

motiv článku - Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizoval podnikatelskou misi na Kubu Možnosti podnikání českých firem na Kubě mapuje podnikatelská mise, kterou Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) zorganizoval při příležitosti návštěvy náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla. Účastníci podnikatelské mise vedené prezidentem SP ČR Jaroslavem Hanákem rovněž navštívili právě probíhající mezinárodní veletrh FIHAV v Havaně.

Podnikatelské mise na Kubu se účastní zástupci dvanácti firem podnikajících zejména v leteckém průmyslu, výrobců náhradních dílů pro letadla či vybavení letišť. Zastoupeny jsou i firmy z oblastí životního prostředí a energetiky, železniční infrastruktury i bankovnictví.

Deset dalších firem vystavuje s podporou ministerstva průmyslu a obchodu své výrobky na oficiálním českém stánku na veletrhu FIHAV; další české firmy zde vystavují individuálně. Návštěva veletrhu je součástí programu podnikatelské mise. Její účastníci se zde setkali se zástupci kubánských podniků zahraničního obchodu, kteří jim prezentovali možnosti místního právního i ekonomického prostředí. Tohoto tématu se týkal i seminář nazvaný Podmínky pro obchodování a fungování zahraničních podniků na Kubě, který se v pondělí uskutečnil v Havaně.

„Na Kubě vidíme obrovské příležitosti pro české firmy. Výrazný potenciál má zejména modernizace infrastruktury. Tuto příležitost nemůžeme promarnit, proto o možnostech spolupráce jednáme s místními firmami, s Kubánskou obchodní komorou i představiteli státní správy,“ řekl prezident SP ČR Jaroslav Hanák. Na programu mise proto ještě bude setkání Vladimíra Bärtla, Jaroslava Hanáka a zástupců firem z oboru dopravy a letecké infrastruktury se zástupci kubánského ministerstva dopravy, obchodní komory, institutu civilního letectví IACC a letecké korporace MITRANS.

Obrat vzájemného obchodu mezi ČR a Kubou v roce 2014 činil 37,7 milionu dolarů, z toho byl vývoz z ČR zhruba dvě třetiny celkové částky a dovoz do ČR asi její třetina. Z Kuby se do ČR dováží zejména rum, tabákové výrobky, léčiva, káva a kakao, v opačném směru se vyváží obiloviny, elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, motocykly a průmyslová zařízení.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek