Svazijsko stejně jako celá jižní Afrika sází na obnovitelné zdroje energie

15. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Svazijsko stejně jako celá jižní Afrika sází na obnovitelné zdroje energie Nevelké království, jehož obyvatelstvo nepřesahuje 1,2 milionu osob, má ambici stát se první zemí africkou zemí, která bude k výrobě elektřiny využívat pouze obnovitelné zdroje energie. V současné době země vyrábí necelou pětinu spotřebovávaného elektrického proudu ve svých čtyřech vodních elektrárnách, zbytek dováží ze sousední Jihoafrické republiky.

Kvůli palčivým obdobím sucha čelí tyto častým výpadkům a potřeba dovozu elektřiny, jejíž cena navíc roste, se zvyšuje. Největší svazijská firma Montigny Investments se proto rozhodla do roku 2020 vybudovat elektrárnu využívající biomasu s kapacitou 35 MW s možností rozšíření výkonu až na 60 MW.

V nejbližší době firma plánuje vybrat partnera, který bude odpovídat za zajištění financování a výběr vhodného projektu a jeho realizátora. O rozšíření či zahájení výroby elektrické energie z biomasy uvažují také další výrobci kulatiny a cukrové třtiny. Firma Zoetic Energy navíc plánuje výstavbu hydrokinetické elektrárny s výkonem 200 MW.

Podle poslední zprávy Jihoafrického rozvojového společenství (SADC) a UNIDO o využívání obnovitelných zdrojů a energetické efektivitě (SADC Renewable Energy and Energy Efficiency Status Report) se obnovitelné zdroje podílejí již z 23,5 % na výrobě elektrické energie v zemích jižní Afriky. Do roku 2027 by se tento podíl měl zvýšit na 37 % a v roce 2050 dosáhnout 100 %.

Oblast výroby elektřiny z biomasy a dalších obnovitelných zdrojů tak může být perspektivní pro české firmy za předpokladu jejich aktivního zájmu o jihoafrický trh.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Luboš Veselý.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek