Švédská ekonomika roste „bláznivě silně“

6. 9. 2017

  • Země: SE - Švédsko
  • Datum zveřejnění: 06.09.2017

Švédský HDP vzrostl o 1,7 procent v druhé čtvrtině roku 2017 což ukazují současná čísla ze statistického úřadu (Švédský statistický úřad, SCB). Meziroční tempo růstu země dosáhlo 4 procent a překonalo odhady ekonomů o 2,8 procenta.

„To ukazuje na sílu švédské ekonomiky a můžeme vidět, že jak spotřeba domácností a investice do nemovitostí jsou silné, uvedla ministryně financí Magdalena Andersson pro TT Newswire.“

Analytici z banky Nordea nazvali tento růst „bláznivě silný“. Hlavní bankovní analytik Torbjörn Isaksson poznamenal, že růst byl „vysoce na svým potenciálem a řízen z velké části domácím sektorem.“ Dále poznamenal, že Švédská centrální banka Riksbank, samozřejmě vítá růst HDP, i přestože měnová politika centrální banky stále závisí na výsledku inflace a na Evropské centrální bance.

Švédská domácí spotřeba mezitím vzrostla o 1,1 procenta ve srovnání s předešlým kvartálem, kdy veřejná spotřeba byla na hranici 0,2 procenta. Švédský vývoz rovněž vzrostl o 0,7 procenta, stejně jako dovoz.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Skandinávii.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: