Švédský model může nadále fungovat

18. 4. 2017

  • Země: SE - Švédsko
  • Datum zveřejnění: 18.04.2017

547250620-120.jpgŠvédská ministryně financí Magdalena Andersson představila vládní jarní návrh rozpočtu, v němž je během několika následujících let počítáno s ekonomický růstem.

Vláda očekává, že růst HDP vzroste v tomto roce o 2,6 %, v roce 2018 o 2,1 % a v roce 2019 o 2 procenta.

„Tím, že jsme od převzetí vlády sledovali zodpovědnou rozpočtovou politiku, jsme dokázali velký deficit ve veřejných financích, který jsme zdědili po předchozí vládě, vrátit zpět do přebytku. Tento fakt nás staví do zcela nové pozice a nabízí nám mnohé možnosti jak čelit společenským a sociálním výzvám. Tzv. švédský model může nadále fungovat a přinášet výsledky“, sdělila ministryně financí při prezentaci rozpočtu před švédským parlamentem.

Očekává se, že míra nezaměnstnanosti v tomto roce dosáhne 6,6 %, roce 2018 klesne na 6,4 % a 6,3 % v roce 2019.

„Nezaměstnanost od roku 2014 výrazně poklesla a v následujících letech se očekává další pokles. Zaměstnanost mezi populací ve věkové hranici 20-64 let je nyní nejvyšší, jaká kdy byla zaznamenána ve statistikách EU. Nezaměstnanost mladých je na nejnižší úrovni za posledních 13 let a tzv. dlouhodobá nezaměstnanost se rovněž snížila. Společně s Dánskem vykazuje Švédsko nejnižší míru dlouhodobé nezaměstnanosti v EU,“ sdělilo ministerstvo financí.

Experti tvrdí, že aktuální rozpočtový přebytek posiluje pozici levo-středové vlády sociálních demokratů a zelených před příštími parlamentními volbami, které se budou konat v roce 2018.

Ve vládním jarním návrhu rozpočtu se počítá především s více prostředky pro mateřskou péči, duševní zdraví pro děti, investice do životního prostředí a policie a s vyšším zdanění pro zaměstnance se středními a vysokými mzdami a nižším zdaněním důchodců.

Tzv. jarní rozpočet je dodatkem k hlavnímu podzimnímu rozpočtu. Ve Švédsku mají na jaře všechny vlády možnost revize svého hlavního ročního rozpočtu tak, aby se rozpočet adaptoval na hospodářské změny v od počátku nového roku. Nový návrh musí být schválen parlamentem.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: