Svěřenské fondy už nebudou znevýhodněny. Končí jim dvojí zdanění

24. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Čerstvá novela zákona o daních z příjmů ovlivní daňový režim svěřenských fondů. Dvojí zdanění svěřenských fondů je dosud znevýhodňovalo oproti podnikům, které platily srážkovou daň pouze jednou - při vyplácení zisku akcionářům nebo společníkům ve firmě.

Novela, jíž podepsal prezident Miloš Zeman na konci dubna a která přináší celou řadu dalších úprav, nabyde účinnosti ještě letos.

Firmy v Česku platí takzvanou srážkovou daň jen jednou – a to v okamžiku, kdy vyplácejí peníze svým akcionářům nebo (v případě s.r.o) společníkům.

Pokud byl vlastníkem firmy takzvaný svěřenský fond, musel z již zdaněné dividendy - při výplatě konečným příjemcům - do letošního roku odvádět srážkovou daň podruhé. To se nyní změní - dividenda od dceřiné společnosti bude od zdanění osvobozena.  

Srážková daň

Daň vybíraná zvláštní sazbou, daň u zdroje neboli srážková daň je zvláštní formou daňového odvodu. Je to způsob, při kterém daň neodvádí daňový poplatník, ale plátce daně, tj. že daňová povinnost je sražena poplatníkovi již při výplatě peněz a srážku (odvod daně místně příslušnému finančnímu úřadu) provede plátce daně (ten, který zdanitelnou částku následně vyplácí). Příjem zdaněný srážkovou daní se už neuvádí do daňového přiznání a nezvyšuje základ daně.

 

Cui prodest? Babiš má firmy ve svěřenských fondech

Novela vyšla z dílny ministerstva financí Andreje Babiše, který letos v únoru převedl své frimy včetně Agrofertu právě do svěřenských fondů. Mnozí politici proto obviňovali Babiše, že se jedná o účelový krok.

Ministerstvo financí to odmítlo s tím, že novelizace byla připravena už na podzim 2015 – tedy dávno předtím, než odcházející ministr financí věděl, že se bude muset svých firem zbavit. „Již na podzim 2015 byla na základě podnětů odborné veřejnosti připravena novelizace příslušného ustanovení, aby se tato překážka odstranila a institut byl využitelný,“ sdělil nedávno mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Andrej Babiš je jediným příjemcem výnosů ze dvou fondů, které založil. Žádnou výplatu zisků ale prý neplánuje. „Nevyplatím si ani korunu. Moje bývalá firma (Agrofert) má vysoké úvěry, asi 37 miliard korun, takže určitě nebude nikomu nic vyplácet,“ zdůraznil.

Zabráníme ničení podniků

„Jedná se o pozitivní krok pro českou ekonomiku, neboť pomůže zabránit v současnosti bohužel běžné situaci, kdy jsou podniky zničeny při přechodu z jedné generace na druhou," říká James Turnbull z Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů (APRSF).

Podle Turnbulla se otevírá nová cesta pro správu rodinných firem přes svěřenské fondy a také větší možnosti při plánování nástupnictví, tedy předávání rodinných podniků dalším generacím.

A kdy přesně jsou dividendy přijaté svěřenským fondem od daně osvobozeny?

Stačí, aby dceřiná firma, která dividendy fondu vyplácí, měla právní formu společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti nebo družstva. Zároveň musí sídlit v Evropské unii, Švýcarsku, Norsku, na Islandu nebo v Lichtenštejnsku. Majetkový podíl, který ve firmě svěřenský fond drží, musí dosahovat minimálně 10 procent základního kapitálu, a to nejméně po dobu jednoho roku.

Pokud dividendy plynou takzvaným beneficientům fondu (například rodinným příslušníkům zakladatele), od daně osvobozeny nebudou. „Osvobození od daně se totiž týká pouze výplat dividend mezi mateřskou a dceřinou společností. Výplata dividend na fyzické osoby se nadále zdaňuje srážkovou daní,“ dodává dańová expertka Zuzana Hrubá ze společnosti Schaffer & Partner.

Obdobný režim jako pro svěřenské fondy je zaveden i pro takzvané pro rodinné fundace, které slouží k podpoře zakladatele nebo osob blízkých zakladateli.

„Co se týká úpravy danění svěřenských fondů, pak již nic nebrání jejich využití ke správě obchodních podílů, pokud si vkladatelé počkají s výplatou dividend do doby, než zákon nabyde účinnosti," doplňuje James Turnbull.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek