Světová banka: Podnikatelské prostředí v ČR se zlepšuje

28. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Světová banka výrazně zlepšila hodnocení podnikatelského prostředí v České republice. V prestižním žebříčku Doing Business 2017 patří Česku ve světové konkurenci 27. příčka.

Oproti loňskému hodnocení si Česko polepšilo o devět míst. Zároveň jde o historicky nejlepší umístění tuzemského byznysu.

Pokud jde o kategorii podmínky pro zahraniční obchod má Česká republika dokonce světový primát. Významně si svou pozici vylepšila i v hodnocení placení daní, kde poskočila o nevuvěřitelných devětašedesát míst.

Česko zlepšilo své postavení v téměř všech sledovaných ukazatelích včetně přístupu k úvěrům, vymahatelnosti práva či ochraně investorů. Pohoršilo si jen, pokud jde o přístupnost úvěrů a úspěšnost věřitelů vymáhajících své pohledávky v insolvenčním řízení.

Nepříjemnou zprávou je také propad v kategorii vyřízení stavebního povolení, kde je ČR až 130. na světě. „Jsem velmi potěšen znatelným zlepšením hodnocení českého podnikatelského prostředí v žebříčku Světové banky Doing Business 2017, ke spaní na vavřínech ovšem není důvod. Meziroční propad o tři příčky v indikátoru ‚vyřízení stavebního povolení‘ je vážnou brzdou ekonomického růstu a nejvyšší prioritou k řešení," říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Index snadnosti podnikání (Ease of Doing Business) vytváří každoročně Světová banka. Jedná se o hodnocení jednotlivých států z pohledu podnikové sféry zaměřující se na podmínky pro podnikání, regulaci v podnikání, vlastnická práva, atraktivitu země pro zahraniční investory či konkurenceschopnost.

Podrobnosti o Doing Business 2017 najdete na stránkách Světové banky

Redakčně upravená tisková zpráva MPO ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek