Světová banka půjčí Ázerbájdžánu a Turecku na plynovod TANAP

30. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Světová banka půjčí Ázerbájdžánu a Turecku na plynovod TANAP Světová banka se zapojila do projektu výstavby Transanatolského plynovodu (TANAP). Plynovod TANAP, který je součástí Jižního plynového koridoru, bude mít pro Ázerbájdžán a Turecko strategický význam. Umožní vůbec poprvé vývoz ázerbájdžánského plynu do Evropy a posílí roli Turecka jako mezinárodního energetického uzlu.

Slavnostní podepsání smlouvy mezi vládou Ázerbájdžánu a Světovou bankou o poskytnutí úvěru ve výši 400 mil. dolarů na realizaci plynovodu TANAP se konalo v Baku. Úvěrovou smlouvu za Světovou banku přijela do ázerbájdžánské metropole podepsat Mercy Tembon, regionální šéfka pro Jižní Kavkaz. „Jsme si jisti, že tento projekt posílí význam a konkurenceschopnost země v regionálním obchodě, zvýší objem exportu a bude prospěšný pro ázerbájdžánský národ,“ uvedla Merci Tembon při podpisu smlouvy. Zdůraznila, že banka považuje Ázerbájdžán za spolehlivého partnera a má zájem o další rozvoj vzájemných vztahů.

Představenstvo Světové banky schválilo úvěr na podporu projektu TANAP 20. prosince 2016. Zároveň rozhodlo o poskytnutí půjčky stejného objemu také Turecku. Jako beneficienti úvěrů jsou uvedeny ázerbájdžánská akciová společnost Canubaz Dehlizi (Jižní plynový koridor) a turecká BOTAS. Státním garantem úvěru je ázerbájdžánské ministerstvo financí. Ministr financí Ázerbájdžánu Samir Šarifov, který byl signatářem smlouvy za ázerbájdžánskou stranu při podpisu dohody sdělil, že mimo Světové banky se projekt rozhodla podpořit také Asijská rozvojová banka a Asijská banka infrastrukturních investicí.

Podle Šarifova má projekt Jižní plynový koridor, jehož iniciátorem byl Ázerbájdžán, globální podporu a důvěru mezinárodních partnerů. „Prezident Ilham Aliev zdůraznil význam projektu nejen pro Ázerbájdžán, ale i pro energetickou bezpečnost Evropy a regionu,“ upřesnil Šarifov.

Celková hodnota výstavby plynovodu TANAP se odhaduje na 8,5 mld. dolarů. Plynovod by se měl táhnout od gruzínsko-turecké hranice až k západním hranicím Turecka a přepravovat plyn z ázerbájdžánského naleziště Šach Deniz dále do Evropy. K dnešnímu dni vlastní v projektu TANAP 58% podíl jedna z nejvýznamnějších ázerbájdžánských státních firem SOCAR, 30 % náleží turecké státní společnosti BOTAS a zbývajících 12 % vlastní britská BP (British Petroleum).

Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek