Světová banka zvýšila odhad růstu HDP Srbska pro rok 2017

30. 6. 2017 | Zdroj: NewBalkan.com

Podle nejnovějších odhadu Světové banky vzroste HDP Srbska v tomto roce o 3 procenta, což je o 0,2 procentních bodů více ve srovnání s odhadem této banky z ledna.

V roce 2018 a 2019 čeká srbskou ekonomiku růst o 3,5 procent, což je stejná prognóza jak v zimní zprávě Světové banky, uvedla tisková agentura Tanjug.

Růst světové ekonomiky se v tomto roce zrychlí na 2,7 procent z předpokládaných 2,4 procent pro rok 2016 a v letech 2018 až 2019 zrychlí ekonomika na 2,9 procent, což je shodné z prognózou v lednu, uvádí se v červnové zprávě této mezinárodní instituce se sídlem ve Washingtonu pod názvem „Globální ekonomické perspektivy“.

Zrychlení v průmyslové výrobě, obchodu, zlepšení tržní důvěry a oživení cen surovin jsou, jak se uvádí ve zprávě, důvody, jenž přispěly k udržení odhadu růstu globální ekonomiky pro rok 2017 ve výši  2,7 procent.

Rozvinuté ekonomiky zaznamenaly známky oživení, především Japonsko a Evropa, zatímco sedm největších rozvíjejících se trhů – Čína, Brazílie, Mexiko, Indie, Indonésie, Turecko a Rusko – opět pomohou podle odhadu Světové banky zvýšit globální růst.

Světová banka rovněž zvýšila oproti lednu prognózu ekonomického růstu Japonska pro rok 2017 o 0,6 procentních bodů na 1,5 procent, zatímco prognózu růstu eurozóny zvýšila o 0,2 procent na 1,7 procent.

Růst americké ekonomiky zaznamenal rovněž pokrok, ale navzdory tomu Světová banka srazila odhad pro rok 2017 o 0,1 procent na 2,1 po slabém růstu na počátku roku způsobeného zpomalením osobních výdajů.

Prognóza ekonomického růstu Číny je pro tento rok zachována na 6,5 procentech.

(Hospodářská komora Srbska)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek