Světová banka zvýšila odhad růstu HDP Thajska

15. 4. 2016

  • Země: Thajsko
  • Datum zveřejnění: 14.04.2016

Světová banka zvýšila odhad růstu HDP Thajska v roce 2016 na 2,5 % s ohledem na pozitivní dopady vládních stimulačních opatření a zlepšení růstu exportu. Bank of Thailand odhaduje růst HDP v letošním roce na 3,1 %. Hlavními motory hospodářského růstu jsou veřejné investice a soukromá spotřeba.

V loňském roce vzrostl thajský HDP o 2,8 %. Hlavním důvodem nižšího hospodářského růstu byl propad v exportu, který klesl o 5,78 % v důsledku zpomalení světové ekonomiky a zejména kvůli poklesu poptávky z Číny, která je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Thajska. V únoru 2016 však thajský export opět vzrostl o 10,3 % v meziročním srovnání.

Růst HDP Thajska však není jediným indikátorem obchodních příležitostí pro české exportéry. Řada velkých thajských firem investuje v ostatních zemích jihovýchodní Asie, které rostou tempem vyšším než 6 %, jako např. Filipíny nebo Vietnam, a jejich prostřednictvím se lze dostat na další trhy nejen jihovýchodní Asie, ale i ostatních zemí asijsko-pacifického regionu. Jedná se například o společnosti působící v odvětvích energetiky, potravinářství, zdravotnictví, hotelnictví a maloobchodu.

Zdroj: Světová banka, Bank of Thailand, Bangkok Post
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bangkoku.

Tisknout Vaše hodnocení: