TAČR ocení nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. Trofeje stvořili čeští skláři

12. 9. 2017 | Zdroj: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

Ty nejlepší české projekty aplikovaného výzkumu, které mají pozitivní dopady na ekonomiku a kvalitu života společnosti, letos v září opět ocení Technologická Agentura ČR (TA ČR). Trofej vítězů pro čtyři nejlepší týmy, v nichž spolupracují akademici s odborníky z praxe, je z dílny českých sklářů.

Pro výrobu pátého ocenění, Ceny budoucnosti, využili autoři moderní 3D tisk.

Vítězové Cen Technologické agentury ČR (TA ČR) za nejlepší projekty aplikovaného výzkumu slavnostně převezmou prestižní ocenění ve čtvrtek 21. září 2017 v nové budově Národního muzea. Originální a osobitý artefakt vytvořili pro tuto příležitost ve sklárně Moser.

Program Dne TA ČR (21. 9.), jehož je předání cen součástí, začne dopolední konferencí na Fakultě architektury ČVUT v Praze Dejvicích.

Více podrobností k akci najdete v textu Blíží se Den TAČR. Součástí bude i konference Open Science.

Trofej, kterou získávají sportovci

„Příběhem a mým námětem pro letošní ocenění bylo odměnit vítěze všech kategorií pravou trofejí vítězů,“ prozradil umělecký ředitel sklárny Moser a autor cen všech ročníků soutěže Lukáš Jabůrek.

„V předchozích ročnících jsme vždy tvořili symbolické objekty, plastiky, které měli konkrétní příběh k projektům. Nyní bylo mým záměrem, aby si každý oceněný mohl vychutnat svou chvíli vítězství, získat trofej, kterou získávají sportovci, či významné osobnosti kulturních a společenských akcí. I řešitelé projektů a výzkumu mají za sebou náročný trénink a zkušenosti, aby dosáhli úspěchu.“

Ceny jsou uměleckým originálem, který má každý rok jinou podobu. Předloni to byl krystal, chemický vzorec, který se prolínal všemi čtyřmi oceněnými projekty. V roce 2016 měla cena podobu lepené krychle z osmi broušených a leštěných částí, která symbolizovala cestu k cíli: pomyslnou Rubikovu kostku, jež má řadu způsobů řešení, ale jen jeden úspěšný výsledek.

Letošní trofej je opět lepená, a to z třiceticentimetrových broušených bloků v kombinovaných moserovských barvách skloviny. Jde o čirý křišťál a rosalin. U minimalistického návrhu vynikne čistota a elegance křišťálu, půdorys má tvar čtverce, názvy kategorií ocenění jsou gravírované.       

 „Spolupráce se sklárnou Moser se nám opakovaně osvědčila, a to zejména díky jejich kreativnímu přístupu k řešení podoby ceny. Symbolizuje tak smysl a cíl této soutěže,“ vysvětlil předseda TA ČR Petr Očko.

Porota vybírala ze čtyř desítek projektů

Odborná porota Cen TA ČR letos posuzovala osmatřicet projektů.

„Smyslem udělování Cen TA ČR je ocenění přínosu těch nejlepších projektů aplikovaného výzkumu s pozitivními dopady na ekonomiku a kvalitu života celé společnosti. Usilujeme o to, aby byla motivací pro udržení nastavené trajektorie spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu,“ zdůraznil Petr Očko.

TA ČR udílí ceny ve čtyřech kategoriích: Řešení pro kvalitu života, Ekonomický přínos, Řešení pro kvalitu života, Užitečnost řešení a Originalita řešení. V roce 2015 přidala i pátou kategorii, kterou je Cena budoucnosti.

Tu získá po hlasování hostů galavečera přímo v sále vždy jeden ze čtyř vítězných projektů.

Informace k loňskému ročníku soutěže nejdete v článku TA ČR ocenila výzkumné projekty za rok 2016 na Businessinfo.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek