Texasané na nákupech. Řetězec HEB se sešel s českými potravináři

2. 7. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Texasané na nákupech. Řetězec HEB se sešel s českými potravináři Přes dvacet firemních jednání proběhlo během jednoho týdne. S těmi nejzajímavějšími budou jednání pokračovat a u těch, které si HEB vybere, mohou do jednoho roku mohou začít dodávky.

Do České republiky přijeli nákupčí amerického maloobchodního řetězce HEB, aby prozkoumali možnosti nákupů českých potravin a nápojů pro jejich obchody v USA. Šéf nákupů Jody Hall a projektový manažer Lubomir Bogdanov jednali s našimi firmami v Praze, Karlových Varech, Plzni, Brně a na jižní Moravě, kde se z prostředků Ministerstva zemědělství realizoval další z projektů ekonomické diplomacie.

HEB je rodinná firma, vedená již 5. generaci příslušníkem rodiny Butt. Založená v roce 1905 paní Florence Butt, provozuje dnes HEB přes 350 obchodů na území státu Texas a v severovýchodním Mexiku. S obratem přes 20 miliard dolarů ročně je HEB největším prodejcem potravin v Texasu, větší dokonce než světová maloobchodní jednička Walmart.

HEB

HEB

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír zahájil setkání s firmami na Ministerstvu zemědělství tím, že americké obchodníky seznámil se stavem českého potravinářství. Upozornil je na přísné hygienické normy, které se v Česku používají, což je nich dělá oblíbené u zahraničních nákupčích, kteří mají jistotu, že kupují kvalitní a bezpečné potraviny. Přes deset firem poté napřímo jednalo se zástupci HEB a několik z nich si domluvilo pokračování jednání a zaslání vzorků do San Antonia, centra HEB.

Protože HEB je nejen největším prodejcem potravin v Texasu, ale prodává i nejvíce nápojů, jeli se hosté podívat do Karlových Varů a Plzně. Tam se vyrábějí jedny z nejpopulárnějších českých nápojů, minerální vody Mattoni a Plzeňský Prazdroj. U prvního výrobce zaujala Magnesia Red, která se tento rok začala prodávat na Floridě, takže je v Americe už dostupná, díky firmě Svoboda Invest. V Plzni nákupčí zajímala výrobní proces a dodržení kvality, aby i v dalekém Texasu bylo pivo stále stejně kvalitní jako u nás.

Brněnské setkání se odehrálo na Výstavišti, v prostorách Regionální Hospodářské komory. Moravské a slezské firmy zaujaly např. čokoládou bez cukru a s vitamínovými doplňky, které z čokolády dělají vhodný a chutný zdroj nezbytných vitamínů. Firmy Hamé a Rudolf Jelínek zaujaly šířkou své nabídky a americkými zkušenostmi, které z nich dělají vhodné partnery pro firmu velikosti HEB.

Poslední den Američané navštívili vinařské firmy Znovín Znojmo, Vinařství Sonberk a Vinné sklepy Valtice. HEB už dnes prodává asi deset českých vín, ale pro podporu prodeje ve velké konkurenci vín z celého světa je třeba se stále připomínat a nabídnout HEB ta nejlepší vína.

brno HEB

Brno HEB

Celou dobu byl s hosty i Petr Ježek, který v létě tohoto roku odjede do Washingtonu, aby na našem Velvyslanectví působil jako zemědělský diplomat. Rozvoj vztahů a navazování kontaktů s firmou jako HEB budou patřit mezi jeho hlavní aktivity. „Ukazovat americkým firmám to nejlepší z našeho potravinářství a zemědělství je něco, na co se moc těším“, neskrýval během příprav na výjezd do Washingtonu náš nový diplomat v USA.

Jody Hall, který za svoji skoro třicetiletou kariéru nákupčího navštívil přes 4.000 firem, neskrýval svůj dobrý dojem z celé návštěvy. „Návštěva České republiky předčila všechna naše očekávání. Kvalitní a moderní firmy mají určitě šanci se stát našimi dodavateli a když projdou všemi kroky výběrového procesu, mohou se do roka stát novými partnery HEB“. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (Spojené státy americké). Autor: Tomáš Hart, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek