Těžební průmysl v Západní Austrálii

5. 4. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Těžební průmysl v Západní Austrálii Západní Austrálie (Western Australia, WA) je největší australský spolkový stát o rozloze 2 645 615 kilometrů čtverečních. Ekonomika WA je silně zaměřena na těžbu nerostných surovin a ropných produktů, zejména železné rudy, hliníku, zemního plynu, niklu a zlata. V Západní Austrálii se nachází více než 1 000 dolů a 50 nalezišť ropy a zemního plynu, ve kterých se dobývá na 50 různých komodit.

V roce 2015 vývoz nerostných surovin a ropných produktů z WA dosáhl částky 93,5 miliard AUD (38 % HDP). Největším vývozním artiklem je železná ruda (v Západní Austrálii se nachází 89 % veškerých australských nalezišť železné rudy). V oblasti se nachází také 60 % z celkových australských zásob zlata. WA je rovněž producentem lithia.

V letošním roce zahájí činnost dvě nová naleziště lithia a dojde i k obnovení výzkumných geologických prací v oblasti Pilbary. (pozn. Australská firma European Metals chce těžit lithium také na Cínovci v Krušných horách, kde byly objeveny velké zásoby tohoto kovu).

Jen v hlavním městě WA Perthu se nachází více než 800 společností spojených s těžebním průmyslem, např. BP, Chevron, Eni, Hess, Rio Tinto, Inpex, Shell, Total nebo největší australský výrobce energie Woodside. Perth je také jediným australským městem, které je členem World Energy Cities Partnership, což je sdružení 19 měst, které mají vliv na globální energetický sektor.

V poslední době se WA stává významným producentem a exportérem zkapalněného zemního plynu (LNG). V oblasti se nachází 90 % všech v současné době známých nalezišť konvenčního zemního plynu v Austrálii a také nejvýznamnější projekty spojené s těžbou a exportem LNG:

  • North West Shelf Project (současná kapacita 16,3 mil. tun ročně) – první australský projekt na zkapalněný zemní plyn a jeden z největších na světě, který zahájil činnost v roce 1984, první export LNG z tohoto projektu byl v roce 1989 do Japonska
  • Pluto LNG Project (současná kapacita 4,3 mil. tun ročně) – joint venture Woodside (90 %), Tokio Gas (5 %) a Kansai Electric (5 %) – činnost zahájena v roce 2012
  • Gorgon Project (plánovaná kapacita 15,6 mil. tun ročně) – první loď s LNG v rámci tohoto projektu vyrazila z Barrow Islandu 21. března 2016. Gorgon Project je joint venture několika významných společností – Chevronu (47,3 %) ExxonMobilu (25 %), Shellu (25 %), Osaka Gasu (1,25 %), Tokyo Gasu (1 %) a Chubu Electric Poweru (0,417%)
  • Wheatstone Project (plánovaná kapacita 8,9 mil. tun ročně) – zahájení činnosti je očekáváno ve druhé polovině roku 2017

V Západní Austrálii má být v roce 2018 produkováno 48,7 milionu tun LNG ročně, což je více než dvojnásobek současné produkce. WA se tak stane druhým největším světovým producentem LNG (po Kataru). WA již nyní exportuje LNG do Japonska, Číny, Jižní Koreje nebo Tchaj-wanu.

V roce 2015 dosáhly investice do těžebního průmyslu v Západní Austrálii částky 171 miliard AUD, přičemž projekty spojené s LNG tvořily 89 % z této částky (tj. 153 miliard AUD). Západní Austrálie byla v roce 2015 vyhodnocena prestižním Fraser Institutem jako nejzajímavější destinace pro investice do těžebního průmyslu.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sydney (Austrálie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek