Thajsko: Evropský obchodní poziční dokument 2016

1. 4. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Thajsko: Evropský obchodní poziční dokument 2016 Dne 30. března 2016 představila Evropská asociace pro podnikání a obchod (European Association for Business and Commerce – EABC) financovaná z prostředků EU v prostorách hotelu Anantara Siam Bangkok „Evropský obchodní poziční dokument 2016“ (European Business Position Paper 2016).

Dokument uvádí, že zatímco globální ekonomika se stále ještě zcela nezotavila, státy ASEAN obecně usilují o uzavírání dohod o volném obchodu, které jim usnadní stát se více konkurenceschopnými a přilákat větší objem zahraničních investic. Z hlediska Thajska je v tomto ohledu důležité obnovit technickou úroveň sjednávání dohody o volném obchodu (FTA) s EU.

Nový standard (new normal) nižšího ekonomického růstu brání thajským snahám o opuštění pasti, do které se dostává střední třída (tzv. middle income trap). Jedním z doporučení EABC je specializovat se ve výrobě produktů nebo poskytování služeb s určitým konkrétním směrem budoucího rozvoje specializace země.

Za důležitou součást této snahy je postupné průběžné zavádění nových technologií v thajském výrobním sektoru a větší inovační aktivita obecně. Také větší specializace na klíčové obory může Thajsku pomoci se ze zmíněné pasti lépe vymanit.

Hlavní doporučení EABC ze slavnostního představení dokumentu

EABC pobízí thajskou vládu k přijetí evropských průmyslových norem zvláště pro železniční technologie s návrhy na dlouhodobě nižší náklady. Georg Wolff, předseda pracovní skupiny EABC pro železniční a silniční infrastrukturu, ve svém vystoupení při představení dokumentu zmínil potřebu zlepšení veřejné dopravní infrastruktury v Thajsku.

Podle něj se Thajsko primárně soustředí na stavební náklady jako takové, ale vláda by se měla více zaměřit na následné náklady týkající se převážně údržby, neboť ty mohou samotné stavební náklady v řádu několika desetiletí mnohonásobně převýšit. Přijetí evropských norem by podle jeho názoru dlouhodobě zajistilo nízké náklady na provoz a údržbu. V neposlední řadě jsou tyto normy vhodným východiskem pro zajištění standardizace a bezpečnosti pro budoucí rozvoj celé infrastruktury, což je důležité i v regionálním měřítku.

Předseda EABC Rolf-Dieter Daniel přislíbil, že asociace bude nadále podněcovat thajskou vládu k liberalizaci v oblasti služeb a požadovat snazší proces získávání pracovních povolení pro zahraniční investory a firmy obecně. Příchod nových zahraničních investorů v souvislosti s postupnou liberalizací by podle jeho poznatků mohl zvýšit HDP Thajska až o 8 %.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek