Thajsko hledá investory do sítě 29 letišť

10. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Thajsko hledá investory do sítě 29 letišť Thajská správa letišť (Department of Airports – DoA) oznámila záměr spolupracovat se soukromými investory na rozvoji 29 letišť v rámci plánu na posílení pozice Thajska jako regionálního leteckého uzlu.

Ambiciózní plán oznámil generální ředitel DoA Darun Saengchai v návaznosti na nedávné fórum zaměřené na zjištění stavu rozvoje letištní infrastruktury. Organizace spravuje 29 letišť po celé zemi, z toho celkem 28 je v provozu a má dojít k jejich rozšíření a modernizaci, a jedno letiště je ve výstavbě. Podobné akce jsou dále plánovány i v jednotlivých provinciích tak, aby se k záměrům DoA mohl vyjádřit jak soukromý sektor a potenciální investoři, tak představitelé místní samosprávy.

Do dvou měsíců po ukončení těchto setkání na provinční úrovni dojde k vyhodnocení výsledků, jejich sumarizaci a postupnému rozpracování projektových dokumentů a obchodních záměrů k jednotlivým letištím. Podle generálního ředitele DoA bude k jejich zpracování docházet v návaznosti na zpětnou vazbu soukromého sektoru s tím, že otevřeny budou „veškeré vhodné varianty spolupráce“ – včetně modelu PPP nebo jiných (čistě soukromých) variant.

Připomněl, že oproti občasným pochybnostem ohledně hospodářských výsledků je drtivá většina letišť v zisku, až na několik výjimek (Nakhon Ratchasima, Phetchabun, Chumphon a Pattani). Kromě toho připomněl, že státem většinově vlastněná společnost Airports of Thailand Plc. (AoT) také zvažuje další investice do rozšíření a modernizace letišť ve městech Khon Kaen, Udon Thani a Mae Sot, která zažívají rychlý nárůst cestujících, a u kterých je vhodné zvažovat jejich větší zapojení v rámci spádových oblastí jakožto vnitrostátních leteckých uzlů. Tato tři letiště navíc také spadají pod správu DoA.

Obě organizace (DoA a AoT) tak mají do budoucna dále spolupracovat na rozvoji letištní infrastruktury, což kromě příležitostí pro investice do jejich rozvoje (lze předpokládat především zapojení domácích či blízkých regionálních investorů) poskytuje i příležitosti v oblasti dodávek a subdodávek jednotlivým vybraným kontraktorům.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek