Thajsko má ambice stát se centrem letecké dopravy a leteckého průmyslu

10. 3. 2017

  • Země: TH - Thajsko
  • Datum zveřejnění: 10.03.2017

Thajská vláda schválila plán reforem v letecké dopravě, jehož cílem je posílit postavení Thajska jako centra letecké dopravy a střediska pro údržbu a opravy letadel v jihovýchodní Asii. Schválený plán zahrnuje investice v celkové výši 406 miliard THB (295 miliard Kč) do rozvoje a modernizace thajských letišť, jejichž kapacita by se měla v příštích 10 letech zvýšit ze současných 130 mil. na 277 mil cestujících ročně. Na plnění plánu reforem bude dohlížet nově zřízená Komise pro národní politiku rozvoje letectví v čele s místopředsedou vlády panem Somkid Jatusripitakem.

 

Rozvojový plán zahrnuje nejen modernizaci tří hlavních mezinárodních letišť Suvarnabhumi, Don Muang a U-Tapao, ale také dalších 36 letišť v provinciích. Během příštích 10 let se kapacita letiště Suvarnabhumi zvýší ze stávajících 45 mil. na 90 mil. cestujících, letiště Don Muang, které slouží především pro místní a regionální nízkonákladové přepravce, z 30 na 40 mil. cestujících a letiště U-Tapao v provincii Rayong z 3 mil. na 30 mil. cestujících ročně. Investiční náklady na rozvoj těchto tří letišť jsou plánovány ve výši 320 miliard THB (232 miliard Kč).

 

Investiční plán rovněž zahrnuje 70 miliard THB (51 miliard Kč) na modernizaci 10 regionálních letišť (Phuket, Chiang Mai, Krabi, Hat Yai, Surat Thani, Nakhon Si Thammarat, Chiang Rai, Udon Thani, Ubon Ratchathani a Khon Kaen) a 16 miliard THB (12 miliard Kč) na rozvoj 26 městských letišť. Pro investice do11 městských letišť (Phrae, Mae Hong Son, Mae Sariang, Tak, Phetchabun, Hua Hin, Nakhon Ratchasima, Pattani, Betong, Chumphon a U-Tapao) bude přizván soukromý sektor v rámci programů PPP.

 

Thajsko má potenciál stát se významným regionálním centrem letecké dopravy. Thajská vláda se rovněž snaží přilákat zahraniční investory do letecké výroby a vybudovat z Thajska centrum leteckého průmyslu obdobně, jako se to zemi již podařilo v odvětví automobilové výroby.

Záměr thajské vlády přeměnit Thajsko na plnohodnotné centrum letecké dopravy a průmyslu v asijsko-pacifickém regionu získal silný podnět podepsáním dohody o spolupráci mezi národním leteckým dopravcem Thai Airways International a společností Airbus. Dohoda specifikuje potřebu vypracovat studii na vybudování velkého komplexu na údržbu, opravy a generální opravy při mezinárodním letišti U-Tapao v hodnotě 20 miliard THB (15 miliard Kč), které by sloužilo pro celý asijsko-pacifický region. Kapacita opravárenského centra bude projektována na 12 letadel, na kterých bude možné pracovat současně.

 

Asijské aerolinky dnes provozují na 3000 letadel Airbus a dalších 2000 letadel je objednáno. Současná produkce koncernu Airbus je z 40% určena pro asijský trh. Thajská vláda věří, že rozhodnutí společnosti Airbus investovat v Thajsku přiláká další významné investory.

 

Zdroj: Bangkok Post

 

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade v Bangkoku

Tisknout Vaše hodnocení: