Thajsko zvažuje budování obranných podniků se zahraničními partnery

2. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Thajsko zvažuje budování obranných podniků se zahraničními partnery Thajské Ministerstvo obrany zvažuje možnost soustředit se do budoucna na spolupráci se zahraničními partnery při zakládání podniků pro vlastní výrobu zbrojního vybavení a komponent, oznámil náměstek ministra obrany gen. Udomdej Sitabutr.

Cílem je zajistit dynamičtější rozvoj vlastní výrobní základny a umožnit flexibilní dodávky náhradních dílů pro aktuálně používané vybavení, které pochází ze širokého spektra zahraničních zdrojů.

Podle gen. Udomdeje je žádoucí zajistit společnou výrobu vybavení se zahraničními partnery pro snížení finanční zátěže při vyzbrojování a zabezpečení soběstačnosti thajských ozbrojených sil v některých oblastech. V případě dostatečných přebytků výroby je možné uvažovat i o exportních příležitostech. Záměr by také pomohl podpořit výzkumnou a vývojovou spolupráci mezi armádou a soukromým sektorem.

Gen. Sitabutr připomněl, že thajský obranný průmysl již v minulosti dosáhl dílčích úspěchů například při výrobě bezpilotních letounů (UAV), komunikačních zařízení, rušiček mobilního signálu a děl ráže 105 mm. Jednotlivé společné výrobní závody by v budoucnu mohly být založeny v rámci některé (či některých) vojenských základen. Samotný výběr vhodného umístění bude však záležet na dalším postupu celého záměru.

Výše uvedený plán thajského Ministerstva obrany je v souladu s obecným trendem a snahou thajské vlády přilákat zahraniční partnery do kooperačních (joint-venture) projektů v zemi, především pak v oblasti výroby s vysokou přidanou hodnotou. Lze předpokládat, že do budoucna bude zájem na této formě spolupráce nadále nabírat na síle. S avizovaným záměrem je proto zapotřebí počítat v případě zájmu o dodávky v oblasti obrany a bezpečnosti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek