Tonak prodal méně klobouků do Ruska, více do Ameriky

13. 7. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Jeden z největších výrobců klobouků a pokrývek hlavy Tonak z Nového Jičína se loni dostal do ztráty 21 milionů korun. Tržby společnosti klesly meziročně o 33 milionů na 414,7 milionu korun.

Hlavním důvodem byl dopad světových sankcí a pokles dodávek do Ruska. Společnost to uvedla ve výroční zprávě. „Pokles poptávky v rusky mluvících zemích jak v plstěné, tak zejména v pletené výrobě způsobil nižší vytíženost pobočky ve Strakonicích. Částečně se však tento pokles poptávky po plstěných dámských polotovarech z Nového Jičína a baretech ze Strakonic podařilo vykompenzovat nárůstem poptávky po plstěných výrobcích zejména v Severní Americe," uvedla ve výroční zprávě předsedkyně představenstva Tonaku Lenka Urbánková Jarešová.

Výrazný úspěch Tonak zaznamenal v dodávkách do Jižní Ameriky a do Austrálie. „V předešlém roce Tonak dodal kloboukovou hmotu v hodnotě 1,5 milionu korun, v tomto roce již za 17 milionů korun," uvedla předsedkyně představenstva.

Téměř 82 procent všech tržeb podniku tvořil export. Společnost má zhruba 600 zaměstnanců a patří mezi největší výrobce klobouků v Evropě. Má dva závody: v Novém Jičíně se vyrábějí plstěné pokrývky, tedy klobouky nebo polotovary na jejich výrobu, a v jihočeských Strakonicích pletené pokrývky, hlavně barety a čepice.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek