Trans-Pacific Partnership (TPP): Austrálie a dalších 11 zemí podepsaly dohodu o největším obchodním partnerství

22. 10. 2015

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 22.10.2015

Ilustrační obrázekTrans-Pacific Partnership je největší dohoda regionálního obchodu na světě, zahrnující 12 zemí a pokrývající téměř 40 procent světové ekonomiky. Země zahrnuté do partnerství jsou: Austrálie, Brunej, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Peru, Nový Zéland, Singapur, Spojené státy a Vietnam. Hlavním cílem TPP je podpora obchodních vztahů a dalších dílčích segmentů jednotlivých trhů mezi prozatím dvanácti státy. TPP je velice významná dohoda s globálním dopadem a představuje nový druh obchodní dohody. To bude zahrnovat odstranění dovozních daní a umožní zahraničním společnostem poskytovat služby v Austrálii. Předpokládá se, že bude také poskytovat nové ochrany pro investory a oblast duševního vlastnictví. TPP je zaměřena na změnu tvorby politik v rámci jednotlivých zemí a harmonizaci požadavků domácí politiky, které ovlivňují obchod a investice napříč zúčastněnými zeměmi.

Zúčastněné státy mají podíl na světové ekonomice ve výši 40 %. Další země, které projevily zájem být součástí obchodního partnerství, jsou Taiwan, Thajsko, Jižní Korea a Filipíny. Možným kandidátem je také Čína.

Austrálie se připojila k jednání o TPP za Gillardovy vlády. Od té doby pokračují ve vyjednávání vlády Abbotta a Turnbulla. TPP má odstranit více než 98 % sazeb v regionu a dovozní daně. Kromě přístupu na trhy, TPP vytváří jednotný soubor pravidel obchodu a investic mezi jejími členy a bude tak snazší a jednodušší pro australské společnosti obchodovat v regionu. Přestože Austrálie už má bilaterální obchodní dohody s některými z těchto zemí, dohoda TTP zahrnující všechny členské státy nastaví nové obzory a umožní australskému průmyslu přístup na nové trhy. V loňském roce, jedna třetina australského vývozu zboží a služeb v hodnotě 109 miliard AUD, směřovala do zemí TPP.

Dohoda se vztahuje na vývoz, včetně hovězího masa, mléčných výrobků, obilovin, cukru, mořských plodů, vína, přírodních zdrojů a energií a dalšího zboží. Řeší také obchodní a investiční otázky, jako je hospodářská soutěž, e-commerce, boj proti korupci a nastolení rovných podmínek mezi soukromými podniky a státem vlastněnými podniky.
Dalším krokem v tomto procesu je schválení parlamenty, pokud existují, všech účastníků. Pokud vše půjde dobře, dohoda by mohla přijít v platnost v Austrálii nejdříve v polovině roku 2016.

Mezi odbornou i širokou veřejností existují obavy o transparentnost. Jednání obdržely řadu kritiky z různých skupin, pro nedostatek transparentnosti a případných dopadů na suverenitu země. Australská vláda se na počátku roku 2015 vyjádřila, že řeší otázku transparentnosti s různými australskými skupinami, včetně odborů, zástupci obchodu a průmyslu a dalších skupin.

Vláda se vyjádřila, že dohoda bude podporou obchodu v Asii a Tichomoří a pomůže zvýšení obchodu a investic; zajistí konkurenceschopnost australských podniků a významně přispěje k podpoře hospodářského růstu, vytváření pracovních míst a vyšší životní úrovně pro Australany.

Zdroj: www.news.com.au
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

Tisknout Vaše hodnocení: