Třetina lidí ještě nedala vědět, co s úsporami z II. pilíře. Měli by si pospíšit

1. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do zrušeného systému důchodového spoření (II. pilíře) stále ještě neinformovala svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi z fondů naložit. Lhůta, dokdy tak musí učinit, je za dveřmi.

Ministerstvo financí proto apeluje na klienty, aby s tímto krokem neotáleli a nenechávali jej na poslední chvíli. Termín, dokdy mohou penzijní společnost vyrozumět, vyprší 30. září 2016.

Pokud to neudělají, dostanou se ke svým penězům daleko obtížněji a finanční úřad jim z nich bude moci strhnout například dluh na daních.

Všem účastníkům důchodového spoření, kteří se do konce září neozvou, totiž převedou penzijní společnosti uspořené peníze automaticky na jejich daňový účet u finančního úřadu, a ten s penězi naloží jako s daňovým přeplatkem. V takzvaném druhém pilíři mají Češi aktuálně asi 3,4 miliardy korun.

Komplikovanější cesta k penězům

Správce daně si tedy z částky bude moci například automaticky strhnout sumu, jíž dotyčný dluží na daních. Klient bude mít možnost požádat finanční úřad o výplatu těchto peněz, ale  tento způsob bude komplikovanější a zdlouhavější než výplaty peněz z II. pilíře přímo od penzijních společností.

Ta může člověku podle jeho rozhodnutí vyplatit úspory poštovní poukázkou, převodem na běžný účet nebo převodem na jeho účet v rámci doplňkového penzijního spoření (III. pilíř). Peníze budou vypláceny od 15. října do 31. prosince 2016. Na webech penzijních společností jsou k dispozici formuláře, do kterých účastník vyplní jméno, rodné číslo a zvolený způsob výplaty z druhého pilíře.

Kontaktovat druhou stranu včas, tj. do 30. září 2016, je tedy především v zájmu samotných klientů. Těm do konce letošního března poslaly penzijní společnosti dopis s instrukcemi, co mají dělat.

Podrobné informace k rušení takzvaného II. pilíře najdete na webu Ministerstva financí ČR.

Redakčně upravená tisková zpráva Ministerstva financí ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek