Trh s průmyslovými roboty roste, nejvíce se jich prodává v Číně

29. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Více než čtvrtina průmyslových robotů, které se v minulém roce vyrobily, našly své působiště v Číně. Ve své zprávě to minulý týden uvedla Mezinárodní federace pro robotiku. Podle ní loni trh s roboty rostl o dvanáct procent, dosáhl tak na nové maximum 248 tisíc vyrobených kusů. Od roku 2009 množství prodaných strojů vzrostlo na čtyřnásobek.

Čína během loňského roku potvrdila svou dominanci v robotizaci výroby. V zemi se prodalo celkem 67 tisíc strojů, tedy o 17 procent více, než v roce 2014. Druhou zemí, která nejvíce nakupovala roboty do své výroby je s 37 tisíci Korea, třetí místo obsadilo Japonsko. Tam společnosti nakoupily celkem 35 tisíc strojů. Největším evropským trhem je Německo, kam do firem putovalo dvacet tisíc strojů.

I když je Čína největším trhem s roboty, stále do ní putuje většina strojů z ciziny. To se však může brzy změnit, ještě předloni nakoupily firmy v nejlidnatější zemi světa jen 25 procent robotů vlastní výroby, v roce 2015 to bylo už o šest procent víc.

Skokanem roku je podle zprávy Mexiko. Do něj putoval více než dvojnásobek strojů v porovnání s rokem 2014, celkem tedy přes pět tisíc zařízení. Důvodem jsou především rozsáhlé investice do automobilového průmyslu v zemi. Ten vozidly zásobuje jak USA, tak státy Jižní Ameriky.

Pokud se jedná o jednotlivá odvětví průmyslu, nejvíce robotů si pořídily firmy spjaté právě s automobilovou výrobou. Během loňského roku do tohoto segmentu hospodářství putovalo 95 tisíc robotů, tedy více než třetina. Druhou pozici obsadil kovodělný průmysl, na třetí pozici se dostaly firmy zpracovávající plasty a gumárenský průmysl.

Podle prezidenta Mezinárodní federace pro robotiku Joea Gemmy však není důvod, aby se rostoucí tendence trhu zastavily. „Revoluční inovace v IT, společně s internetem věcí, mění průmysl od základu. Našim cílem je pomocí technologií vytvoření chytrých továren, které dokážou být flexibilnější, levnější a produktivnější,“ říká Gemma.

Převzato z deníku E15, autor: Michal Tomeš

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek