Turecká vláda podpoří plán na otevření olivových polí energetickým firmám

5. 8. 2014

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 25.07.2014
  • Zdroj: http://www.todayszaman.com/business_govt-backs-plan-to-open-olive-fields-to-energy-firms_353932.html

Návrh zákona umožňující otevření olivových polí v Turecku obdrželo vládní podporu ve středu 23. 7. 2014. Rozhodnutí o přijetí zákona však vyvolalo kritiku od řady výrobců.

Ministr zemědělství uvedl během zasedání parlamentu, že vláda bude znovu reagovat na návrh o podpoření otevření půdy energetickým firmám, která byla stovky let použita pro sklizeň oliv.Ilustrační obrázek

Podobný návrh byl v parlamentu představen již pošesté. Předchozí pokusy byly zamítnuty v parlamentních komisích, ale zástupci odvětví tvrdí, že situace je nyní odlišná a vláda k ní tentokrát přistupuje vážněji.

Kritici tvrdí, že vláda se snaží o přijetí zákona zejména z důvodu otevření dalšího pozemku pro plánovanou jadernou elektrárnu v Mersinu a další tepelnou elektrárnu v Yataganu. Ačkoli původní motivace je založena na těchto dvou projektech, pozorovatelé varují před širším poškozením životního prostředí v dlouhodobém horizontu.

Návrh zákona obsahuje odstranění olivových polí o velikosti menší než dva a půl hektaru. To je však v rozporu se zákonem Evropské unie, který říká, že za pozemek olivového pole se považuje plocha o velikosti nejméně jednoho hektaru.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

 

Tisknout Vaše hodnocení: