Turecké stavební společnosti na protest vůči vysokým cenám oceli veškerou výstavbu

1. 6. 2017

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 01.06.2017

novinka-obr_120x80pxl_stavba02.jpgProstesty by měly dle vyjádření zástupců stavebních společností trvat přibližně jeden měsíc.

Tahir Tellioğlu, předseda Kondeferace dodavatelů staveb (Construction Contractors Confederation - İMKON) uvedl, že do protestu bude zapojeno na 120.000 společností z pěti různých federací, které se snaží řešit tento urgentní problém. "Bránili jsme se tomuto rozhodnutí posledních 15 dní, když jsme spolupracovali s ministrem pro ekonomiku Nihatem Zeybekcim. Ale musíme s politováním oznámit přerušení výstavby dokud se významně nezmění podmínky v této oblasti," uvedl T. Tellioğlu.

Pokud se nenajde východisko z této krize, budou stavební firmy volat po snížení DPH na ocel z 18 na 9 %, dodal Tellioğlu. Dle jeho vyjádření stouply ceny oceli u pěti nejvetších výrobců za poslení čtyři měsíce z 1.600 TL na současných 2.100 - 2.250 TL. Na trhu tak není dostatečná nabídka. 
Dle vedoucího Asociace výrobců oceli v Turecku, Fuata Tosyalıho však problém ohledně nedostatenčné nabídky není a místní ocelárny jej dokáží omezit. "(Turecké stavební - doplnění ZK) společnosti by měly zlepšit své plánování a dávat objednávky s dostatečný předstihem. Neměly by zasílat své objednávky na poslední chvíli. Navíc ocel nestojí víc než 1.900 TL."
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Istanbul.

Zdroj: http://www.hurriyetdailynews.com/120000-construction-companies-set-to-halt-work-to-protest-sharp-increases-in-iron-prices.aspx?pageID=238&nID=113684&NewsCatID=345 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: