Turecko a turismus – jaká je situace v roce 2017?

26. 9. 2017

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 25.09.2017

„Ačkoli v Turecku můžeme pozorovat určité oživení oproti předchozímu roku, nelze mluvit o stabilním trendu výrazného zlepšení,“ poznamenal Thomas Emanuel, zástupce výzkumné firmy STR Global, která ve spolupráci s Tureckou hotelovou asociací prováděla hodnocení současného stavu tureckého turistického sektoru.
Během prvních sedmi měsíců tohoto roku vzrostla obsazenost hotelů napříč Tureckem o 12,5 %. Meziročně se ovšem jedná o 18,6% pokles. V Istanbulu pak dokonce o 21,9% pokles.
Za růstem obsazenosti ubytovacích zařízení stojí zejména příliv turistů ze zemí Perského zálivu. V posledních týdnech díky jejich poptávce vzrostly ceny hotelů v Istanbulu až o 25 %. Další rostoucí skupinou turistů jsou pak turisté z Ruska. Celková čísla turistů přicházejících z Ruska byla v tomto roce dokonce vyšší než v roce 2015 a dosáhla téměř rekordu z roku 2014.
Podle výsledků hodnocení současného stavu tureckého turistického sektoru bude ovšem k plnému zotavení potřeba několik let stabilního vývoje, během kterých by nemělo dojít k dalším negativním událostem.  
Ze špatné kondice tureckého turismu pak nejvíce profitovaly země jižní Evropy v čele se Španělskem a Portugalskem.

Zdroj: http://www.hurriyetdailynews.com/turkeys-tourism-needs-long-time-to-fully-recover-says-research-firm.aspx?pageID=238&nID=117935&NewsCatID=349; https://www.dailysabah.com/tourism/2017/09/13/tourists-from-gulf-flock-to-istanbul; https://www.dailysabah.com/tourism/2017/08/29/over-2m-russian-tourists-visited-turkey-in-past-8-months

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Istanbul.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: