Turistickou destinaci Stari Grad na Hvaru mají zachránit penzijní fondy a společnost Valamar Riviera

18. 5. 2017

  • Země: HR - Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 17.05.2017

294613466-web.jpgNa akciovou společnost Helios Faros d.d. ze Starého Gradu na ostrově Hvar, která byla od osmdesátých let dvacátého století nositelem tamější turistické nabídky, byl 11. února 2016 vyhlášen konkurz. Firma disponuje kapacitami v kategorii dvou a tří hvězdiček; zahrnují 1.465 lůžek v hotelích Arkada a Lavanda, apartmánech a kempu Jurjevac. Téměr dvacet procent kapacit ve zděných objektech je ovšem již nějakou dobu uzavřeno.

Na veřejnou výzvu konkurzního správce o vyjádření zájmu na převzetí firmy Helios Faros reagovala akciová společnost Valamar Riviera d.d. se sídlem v Poreči. Valamar Riviera v minulém roce udělala úspěšnou zkušenost s penzijním fondem AZ při společném převzetí turistické firmy Imperial z ostrova Rab. I proto teď sdělila svůj zájem i o převzetí Heliosu, nyní se správcem penzijních fondů, akciovou společnstí PBZ Croatia Osiguranje d.d. Uskuteční-li se tato transakce, bude to první akvizice Valamaru, jinak největší turistické firmy v Chorvatsku, ve Splitsko-dalmátskem kraji („županiji“). Ostrov Hvar by tak současně získal druhého významného „hoteliéra“ a také šanci na rozvoj zanedbané destinace Starého Gradu. Společnost Valamar je aktuálně činná na Istrii, v oblasti Kvarneru a v Dubrovníku. Patří mezi největší investory do chorvatského turismu, kam dosud vložila více než tři miliardy HRK (tj. více než 11 mld CZK). Jen za poslední dva roky zvětšila svoje portfolio akvizicemi hotelů Baška a Imperial na Rabu o 25 procent. Její aktuální investiční partner PBZ Croatia Osiguranje je jedním z největších institucionálních investorů v Chorvatsku a řídí tři povinné penzijní fondy s celkovým spravovaným majetkem v hodnotě 14,1 mld HRK (tj. téměř 53 mld CZK).

Ve své společné nabídce na převzetí Helios Faros předkládají plán restrukturalizace a pětiletý investiční plán do turistické vybavenosti ve výši 650 milionů HRK (tj. cca 2,5 mld CZK). Bude-li akvizice úspěšná, hodlá investor zahájit první kroky zvyšování kvality již v příštím roce.

Vedle Valamaru by na Hvaru, konkrétně v zátoce Brzenica poblíž Starého Gradu, rád investoval i kapitálový fond Arqaam Capital z Dubaje. Je připraven vložit do rezortu, který by spravovala společnost Four Seasons, miliardu kun (tj. cca 3,75 mld CZK). Předpokládá otevření hotelu a vil v roce 2019 či 2020.

Zdroj: hospodářský deník „Poslovni dnevnik“, Záhřeb, 17. května 2017

Zpracoval: kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: