Turistika zůstává tahounem řecké ekonomiky a nabízí prostor pro české firmy

24. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Turistika zůstává tahounem řecké ekonomiky a nabízí prostor pro české firmy Cestovní ruch a odvětví s ním související jsou stálicí řecké ekonomiky a resort má navzdory finanční krizi značný růstový potenciál. Z pohledu českých výrobců a poskytovatelů služeb jde o příznivou konstelaci, protože řečtí partneři usilují o snižování nákladů bez negativního vlivu na kvalitu.

Jak potvrdili místní dovozci českého zboží na athénském mezinárodním veletrhu zásobování a vybavení pro hotely a podniky veřejného stravování HO.RE.CA. 2017 (HOtel – REstaurant – CAfe), česká produkce je v poměru cena/kvalita velmi konkurenceschopná.

V době finanční krize jsou cestovní ruch a s ním související obory pro řeckou ekonomiku zásadní. Velvyslanectví ČR v Řecku si uvědomuje růstový potenciál těchto odvětví a dlouhodobě vyhledává prostor pro širší uplatnění českých dodavatelů zboží a služeb pro hotely a restaurace na řeckém trhu.

Příležitostí pro prezentaci českých výrobků je mezinárodní veletrh zásobování a vybavení pro hotely a podniky veřejného stravování HO.RE.CA. Jde o nejvýznamnější veletrh svého druhu na Balkáně. Jeho 12. ročník proběhl ve dnech 10.–13. února 2017 na athénském výstavišti METROPOLITAN EXPO. Na výstavní ploše o rozloze 55 tis. m2 představilo své zboží a služby na 550 vystavovatelů, mezi nimiž byli také řečtí zástupci českého piva, skla a porcelánu. V rámci veletrhu proběhla i řada paralelních doprovodných akci (např. Beer & Spirit Show, Coffee Event, Hotel Building & Design, Gastronomy Forum a další).

Exponáty byly rozděleny do 2 tematických okruhů:

  • Foodservice industry – káva a zařízení na její přípravu, potraviny, nápoje, vybavení kuchyní veřejného stravování;
  • Hospitality – hotelové vybavení od stavby a přestavby hotelů přes nábytek, bílé zboží, sklo a porcelán až bazény a spa. 

Z českého zboží se největší pozornosti těšil stánek dynamické obchodní společnosti AMPERIADIS BEERS, která je výhradním zástupcem náchodského pivovaru Primátor pro Řecko a distribuuje zde i značky Kozel a Bernard. Na prestižní soluňské adrese firma provozuje tradiční restauraci „U Fleků“ a její veletržní stánek byl již podruhé zařazen mezi tři designově nejzajímavější expozice. Důkazem úspěšného působení AMPERIADIS BEERS na řeckém trhu se stala osobní přítomnost zástupců náchodského pivovaru Primátor, exportní manažerky Romany Jansové a sládka Petra Kaluži.

Sklo a porcelán firem Crystalex a Thun, které do Řecka již řadu let dováží společnost OGATIS, představili na svých stáncích její zákazníci, dodavatelé vybavení pro hotely a restaurace – firmy Kiortzoglou Bros. S.A., Sarris Panagiotis & Co. Ltd. a ZEUS Factory.    

Veletrh navštívil rekordní počet 125 tisíc návštěvníků především z řad profesionálů, kteří reprezentovali 48 tis. řeckých podniků cestovního ruchu, kaváren a veřejného stravování a zhruba tisíc zahraničních. Bylo to o 20 % více než vloni.  

Expozice českých exportérů osobně podpořil velvyslanec České republiky J. Bondy i další pracovníci zastupitelského úřadu. Bohužel česká nabídka ani její spektrum neodpovídaly potenciálu české ekonomiky ani zvýšené poptávce jedné z turisticky nejvíce orientovaných zemí Evropy. Rostoucí počet vystavovatelů i návštěvníků a celkový vzestup úrovně veletrhu znovu potvrdily, že kavárny, podniky veřejného stravování a cestovního ruchu a s nimi související obory drží růstový potenciál a těší se státní podpoře.

Příští ročník athénského mezinárodního veletrhu HO.RE.CA. se uskuteční ve dnech 9.–12. února 2018 opět na výstavišti METROPOLITAN EXPO Athens. Pořadatelem je společnost FORUM S.A. Účast českých vystavovatelů bude vítána. Bližší informace naleznete na webu veletrhu.

Další možností, jak podpořit a prezentovat produkci českých exportérů a poskytovatelů služeb v oblasti cestovního ruchu jsou projekty na podporu ekonomické diplomacie. První takový projekt realizoval zastupitelský úřad ČR v Athénách již v roce 2015 na ostrově Rhodos. V případě konkrétního zájmu ze strany českých podniků je možné prezentaci zopakovat v některé z dalších perspektivních lokalit Řecka.

Fotografie z letošního ročníku veletrhu HO.RE.CA.

Stánek firmy AMPERIADIS BEERS

Stánek firmy AMPERIADIS BEERS

Velvyslanec ČR, zástupci pivovaru a AMPERIADIS BEERS na stánku

Velvyslanec ČR, zástupci pivovaru a AMPERIADIS BEERS na stánku
zprava: Christos Amperiadis, velvyslanec ČR Jan Bondy, Aristotelis Amperiadis, exportní manažerka pivovaru Primátor Romana Jansová a sládek Petr Kaluža

Stánek AMPERIADIS BEERS se těšil pozornosti veřejnosti

Stánek AMPERIADIS BEERS se těšil pozornosti veřejnosti

Stánek Kiortzoglou Bros. a porcelán THUN

Stánek Kiortzoglou Bros. a porcelán THUN

Stánek Zeus Factory a sklo Crystalex

Stánek Zeus Factory a sklo Crystalex

Zeus Factory

Zeus Factory

Stánek Sarris Panagiotis & Co. a sklo Crystalex

Stánek Sarris Panagiotis & Co. a sklo Crystalex

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autoři: Milan Fischer, zástupce velvyslance; Jitka Chromcová, asistentka pro obchodní, ekonomickou a politickou agendu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek