U českých firem výrazně roste počet vietnamských majitelů. I kvůli EET

19. 6. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Počet českých firem, které mají vietnamského vlastníka, se za poslední rok zvýšil o 67 procent. Pravděpodobným důvodem je zavedení elektronické evidence tržeb (EET).

V pomyslném žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů tuzemských firem se Vietnam za rok posunul z 29. místa na 21. pozici. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

V uplynulých dvanácti měsících došlo k razantnímu nárůstu českých společností, které jsou ovládány vietnamskými majiteli. V květnu 2016 mělo vietnamského vlastníka 584 subjektů, zatímco v květnu 2017 už se jednalo o 979 podniků, což meziročně představuje nárůst o 67 procent.

Objem vietnamského kapitálu v základním jmění českých firem dosáhl 107,6 milionů korun. 

Podnikavým Asiatům EET nepřekáží

„Detailnější analýza ukázala, že 66 procent nově založených společností podniká v oblasti velkoobchodu nebo maloobchodu a podnikatelské subjekty vznikaly hlavně v lednu a únoru letošního roku, tedy těsně před spuštěním druhé fáze EET k 1. březnu 2017,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová

Důvodem razantního nárůstu firem s vietnamským vlastníkem je zřejmě zavedení elektronické evidence tržeb. Vietnamci jsou na ni lépe připraveni a nepovažují ji za takovou překážku jako tuzemští podnikatelé.

„Zmíněnou hypotézu potvrzuje také fakt, že u 395 nově založených firem její majitel měl v 362 případech živnost se stejným předmětem podnikání a v sedmnácti případech jinou právnickou osobu,“ doplňuje Štěpánová.

EET byla spuštěna loni 1. prosince pro restaurace a ubytovacích službách a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu, což je doména vietnamské komunity v ČR. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 147 000 podnikatelů. Třetí fáze odstartuje příští rok v březnu.

Více informací najdete ve speciálu Elektronická evidence tržeb - EET na Businessinfo.cz.

S využitím tiskové zprávy společnosti Bisnode

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek