Účast představitelů ze Saúdské Arábie na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně

24. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Účast představitelů ze Saúdské Arábie na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně Národní výstava hospodářských zvířat se v roce 2017 konala v Brně společně s Veletrhem pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH. Výstavu navštívili i představitelé ze Saúdské Arábie.

Jedinečná akce je největší přehlídkou živočišné produkce v České republice. Na 200 českých a zahraničních vystavovatelů zde prezentovalo chovatelské technologie, veterinární a reprodukční techniku, krmiva a zemědělské stroje. Výstava se těšila velké popularitě odborné i laické veřejnosti. Konala se na Výstavišti Brno ve dnech 11. až 14. května.

Letos se výstavy zúčastnila početná skupina zahraničních návštěvníků, mezi nimiž byli hosté z Angoly, Afghánistánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Kazachstánu a Kurdistánu. V oficiálních delegacích, které v rámci proexportních aktivit přicestovaly na pozvání ministra zemědělství Mariána Jurečky, nechyběli ani podnikatelé.

Poprvé se této největší chovatelské akce v České republice zúčastnili i vrcholní představitelé chovatelské organizace Mutahida ze Saúdské Arábie, které pozval a doprovázel zemědělský diplomat Eduard Řeháček. Pánové Adel Abdulaziz Alabdulsalam (AA), předseda představenstva a Abdul Aziz Mansour Al-Sughaiyer (AM), vícepresident zastupují v rámci organizace největších 16 producentů mléka v království.

AM je zároveň vlastníkem farmy s počtem pěti tisíc kusů holštýnského skotu a AA je manažerem pro strategický rozvoj společnosti Nadec (chovají 70 tisíc krav holštýnského plemene). Celkem se v Saúdské Arábii chová přes 300 tisíc krav převážně holštýnského plemene.

Během dvoudenní návštěvy měli hosté možnost shlédnout Národní šampionát holštýnského skotu a podle předem domluveného programu absolvovali B2B jednání s řadou českých exportérů i představiteli Svazu chovatelů holštýnského skotu v České republice.

Největší zájem zástupců Mutahidy se soustředil na potencionální dodávky inseminačních dávek prověřených býků, veterinárních produktů a krmiv. Zájem je jak o objemná (vojtěškové seno, sláma), tak i jadrná (minerální a vitaminózní doplňky, mléčné náhražky. Dovoz objemných krmiv podporuje tamní vláda vzhledem k nedostatku vody pro zavlažování plodin, takže rostlinná výroba se utlumuje, zatímco rozsah živočišné výroby má být zachován.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Eduard Řeháček, zemědělský rada, Velvyslanectví ČR v Rijádu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek