Udělit status tržní ekonomiky Číně? České firmy se neshodnou

11. 5. 2016 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

Měla by Evropská komise vyjít vstříc Číně? Podle výsledků průzkumu, který mezi svými členy zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), by neudělení statusu tržní ekonomiky nejlidnatější zemi světa nevadilo téměř dvěma třetinám českých podniků.

Šetření mělo za úkol zjistit, do jaké míry by členským firmám a odvětvovým svazům případné neudělení statusu vadilo. Výzkum zjišťoval také pohled respondentů na negativní dopady v souvislosti s odmítnutím čínských požadavků.

Ankety se zúčastnili zástupci různých oblastí průmyslu, například strojírenství, ocelářství, energetiky, projektování a dodávek investičních celků či leteckého průmyslu.

Zhruba 64 % dotázaných by nevadilo, pokud by Evropská komise Číně status tržního hospodářství neudělila. Menší části, tedy 36 % respondentů, by neudělení vadilo, a to zejména proto, že by mohlo mít negativní dopad na vzájemný obchod s asijskou velmocí.

Většina firem, které podpořilyneudělení statusu, neočekává v souvislosti s neudělením negativní dopady. Tito respondenti nepředpokládají, že by došlo například ke snížení čínských investic v Evropě.

Zavedení sankcí?

Řada podniků se ale domnívá, že je tento krok pro zemi draka důležitý a pokud Evropa nevyjde Číňanům vstříc, bude se komunistická Čína bránit nebo hledat alternativní cesty pro své zboží na evropský trh. Některé firmy očekávají zhoršení ekonomických a politických vztahů a dokonce uvádějí možnost zavedení čínských sankcí na evropské zboží.

Firmy, které udělení statusu podpořily, vyjádřily obavu z možného propadu evropského exportu na čínský trh, a poukazovaly také na obtížnější vstup na tento trh a na zhoršení finanční situace v souvislosti s poklesem vzájemného obchodu.

Čína nesplňuje kritéria

Na otázku, jaký by měl být postoj vlády České republiky v otázce udělení statusu tržního hospodářství Číně, velká část respondentů uvedla, že by měl Sobotkův kabinet prosazovat odmítavý postoj a koordinovat svou pozici s ostatními členy EU, zejména se státy V4.

Firmám vadí, že Čína nesplňuje kritéria EU - tedy reálně není tržní ekonomikou, a otázka je pouze politická. Podle řady z nich by transformace vzájemných vztahů měla procházet přirozeným vývojem a nikoliv cestou násilných změn pravidel. Některé firmy také podporují pravidelné přezkoumání udělení statusu, například každých 5 let. Menšina respondentů ale volá po tom, aby česká vláda akceptovala realitu liberalizace světového obchodu a podnikla vůči Číně vstřícné kroky.

SP ČR očekává, že oslabení antidumpingových opatření ve spojení s udělením statusu tržního hospodářství Číně by negativně dopadlo zejména na oblast ocelářství a strojírenských technologií a sklářský a keramický průmysl.

Změna trendu. Loni 60:40 pro status

Čína je významným obchodním partnerem Česka i EU. Řada obchodních vztahů je však komplikována právě faktem, že Čína se neřídí pravidly tržní ekonomiky tak, jak je chápeme v Evropě.

Z výsledků ankety SP ČR vyplývá, že firmy poslední dobou vnímají udělení statusu tržního hospodářství Číně většinou negativně, i když o vzájemný obchod s asijskou velmocí mají nadále zájem. V otázce navíc došlo oproti minulému šetření z října 2015 k výrazné změně postoje. Minulého šetření se zúčastnil téměř stejný počet firem a odvětvových svazů. Poměr byl ovšem 60 % ve prospěch přiznání ku 40 % proti udělení statusu tržní ekonomiky Číně.

Země draka je druhým největším obchodním partnerem Evropské unie, hned po USA. Český export do Číny dosáhl v roce 2015 45,5 miliard korun, ale dovezlo se zboží za 464 miliard Kč. Deficit ČR v roce 2015 činil přes 418 miliard. Hlavní charakteristikou vzájemného obchodu je tudíž obrovské saldo na české straně. Na čínský trh v současnosti směřuje méně českého zboží, než kolik putuje například do Belgie, Rumunska nebo Švédska.

 

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek