Ukončení platnosti speciálních cel na import porcelánového nádobí a příborů na Ukrajinu

23. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ukončení platnosti speciálních cel na import porcelánového nádobí a příborů na Ukrajinu Dne 18. května 2017 přijala Meziresortní komise pro mezinárodní obchod v Kyjevě rozhodnutí o ukončení speciálních opatření týkajících se importu porcelánového nádobí a příborů na Ukrajinu. Zrušením speciálních cel se tak rozšiřují exportní možnosti tradičních českých výrobců porcelánového zboží na ukrajinském trhu.

V dubnu 2014 přijala Meziresortní komise pro mezinárodní obchod v Kyjevě rozhodnutí k zavedení speciálních cel na dovoz na Ukrajinu porcelánového nádobí a příborů (kód 6911 10 00 00), a to na základě podnětu od výrobců tohoto zboží na Ukrajině. Konkrétně byla zavedena speciální cla na import porcelánového nádobí a příborů ve výši 35,6 %, druhý rok se snížila na 32 % a třetí rok na 28,8 %.

Platnost speciálních cel měla být ukončena na konci dubna 2017. Počátkem roku 2017 oslovil Meziresortní komisi pro mezinárodní obchod jeden z ukrajinských výrobních závodů s návrhem na prodloužení platnosti uvedených speciálních cel na další období. Mezinárodní komise následně, tj. v dubnu 2017, zorganizovala k návrhu na prodloužení platnosti speciálních cel slyšení s tím, že na základě dostupných informací a výsledku slyšení přijme rozhodnutí.

Dne 18. května 2017 přijala Meziresortní komise pro mezinárodní obchod v Kyjevě rozhodnutí o ukončení speciálních opatření týkajících se importu porcelánového nádobí a příborů na Ukrajinu, a to na základě analýzy Ministerstva ekonomického rozvoje a obchodu Ukrajiny. Rozhodnutí nabylo platnosti dne 20. května 2017, kdy bylo publikováno v oficiálním věstníku Kabinetu ministrů Ukrajiny „Urjadovij Kurer“.

České porcelánové výrobky mají na ukrajinském trhu velmi dobrý zvuk jako zboží vysoké kvality. Přijetím rozhodnutí Meziresortní komise pro mezinárodní obchod v Kyjevě se tak významně rozšiřují exportní možnosti českých výrobců na ukrajinském trhu v segmentu  porcelánového nádobí a příborů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kyjevě (Ukrajina). Autor: František Trojáček, rada, Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek