Ukrajina patří do významných outsourcingových zemí

16. 6. 2016

  • Země: Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 15.06.2016
  • Zdroj: https://dou.ua/

Ilustrační obrázekPodle Mezinárodní asociace profesionálů outsourcingu IAOP (International Association of Outsourcing Professionals) má každá desátá společnost v seznamu zastoupení na Ukrajině. Ve výsledcích za rok 2014 chyběla ve stovce nejlepších pouze EPAM Systems, ale letos odborníci dotazovaní IAOP vrátili společnost do žebříčku.

Na Ukrajině má EPAM vedoucí postavení na trhu outsourcingu. Podle nedávné studie Dou.ua zaměstnává společnost 4400 lidí, z nichž přes 800 se staly pracovníky EPAM teprve loni. Je to nejrychleji rostoucí hráč na místním trhu.

Velká vývojová střediska mají na Ukrajině také společnosti Luxoft a Ciklum. První z nich otevřela na Ukrajině několik kanceláří ve třech městech a disponuje více než 3700 zaměstnanci. Druhá má zhruba 2300 zaměstnanců v šesti ukrajinských městech.

Pro všechny výše uvedené společnosti jsou ukrajinská zastoupení jedněmi z hlavních v tomto segmentu vývoje. Například dle počtu zaměstnanců přesahuje ukrajinskou pobočku EPAM pouze kancelář společnosti v Bělorusku. Jedna třetina všech zaměstnanců Luxoft pracuje v Kyjevě, Oděse a Dnipru (bývalé město Dněpropetrovsk). Převážná část zaměstnanců Ciklum se zdržuje právě na Ukrajině.

Také na Ukrajině jsou otevřeny menší kanceláře několika globálních hráčů: Intectics, TEAM International Services a Softjourn. Tyto tři společnosti mají dohromady přes 500 zaměstnanců, jejichž kanceláře jsou umístěny v Kyjevě, Charkově, Lvově a Ivano-Frankivsku.

Do globálního žebříčku největších outsourcingových společnosti se letos opět dostaly čtyři ukrajinské společnosti – SoftServe, Eleks, Miratech a Sigma Software. V současné době je SoftServe jedním z lídrů na trhu outsourcingu v zemi. Společnost zaměstnává něco méně než 4 000 lidí, má své pobočky v sedmi městech Ukrajiny. Na rozdíl od renomovaných konkurentů nejsou akcie SoftServe dosud obchodovány na americké burze. To však nebrání tomu, aby firma rostla o několik procent ročně. Teď je jedním ze směrů rozvoje společnosti product development services: přechod od běžného outsourcingu k projektům úplného cyklu.

Také se na seznam IAOP znovu dostaly Eleks, Miratech. Obě společnosti zaměstnávají více než 800 lidí, disponují několika kancelářemi na Ukrajině a ve světě. Kromě outsourcingu společnosti aktivně vyvíjí a prodávají vlastní řešení zahraničním klientům. Do letošního seznamu byla také zařazena Sigma Software (součást švédské skupiny Sigma). Společnost má přibližně 800 zaměstnanců a centrálu v Charkově.

V loňském roce činily příjmy z vývozu ukrajinských IT firem 2,5 mld. USD. Vzhledem k tomu, že Ukrajina má asi 100 000 IT pracovníků a každý generuje přibližně 30 tis. USD ročně, může skutečný ukazatel příjmu z vývozu překročit 3 miliardy USD. Většina z těchto prostředků je právě spojena s outsourcingem nebo "exportně orientovanými" společnostmi.

Ukrajina je atraktivní území pro působení outsourcingových společností, o čemž svědčí jejich stálý rozvoj: jen v loňském roce se počet zaměstnanců v pěti největších společnostech zvýšil o více než 15 %. Tento trend potvrzují i mezinárodní studie. Podle hodnocení Global Services Location Index, které seřazuje země podle atraktivity provozování outsourcingu, postoupila Ukrajina v žebříčku o 17 pozic a umístila se na 24. místě. Podle redaktorů ratingu, přispívá tomuto růstu oslabení místní měny.

Hlavním faktorem, který naopak brzdí rozvoj této branže v zemi, je válka na ukrajinském východě. Pro klienty outsourcingových společností je kontinuita vývojového procesu důležitým činitelem. V případě, že konflikt přesáhne meze Donbasu, to může zastavit práci části kanceláří, což způsobí finanční ztráty. Ne všichni zákazníci jsou ochotní se vystavit tak vážným rizikům. Výsledkem je, že namísto 20 až 25 % meziročního nárůstu vykazuje odvětví v posledních dvou letech růst o pouhých 10-15%.

Zdroj: https://dou.ua/ 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v
Kyjevě.

 

Tisknout Vaše hodnocení: