Ukrajinské větrné elektrárny se nepatrně podílí na výrobě elektřiny v zemi

31. 3. 2016

  • Země: Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 31.03.2016

ilustracniV roce 2015 vyrobily větrné elektrárny na území kontinentální Ukrajiny 1,125 mil. kWh elektřiny. V roce 2014 byl tento ukazatel o něco nižší – 1,124 mil. kWh.

Podle Ukrajinské asociace pro větrnou energii činil podíl větrných energetických systémů na celkovém množství vyrobené elektrické energie na Ukrajině v minulém roce cca 0,73 %, přičemž větrné generátory integrované do státního energetického systému dokázaly snížit emise oxidu uhličitého do atmosféry země až o 1329 mil. tun.

Podle údajů Asociace byly v roce 2015 uvedeny do provozu nové systémy o kapacitě 16,6 MW, takže celková kapacita větrných elektráren na kontinentální Ukrajině dosáhla 426,2 MW.

Řada větrných elektráren se nyní nachází v zóně protiteroristické operace a v anektovaném Krymu, takže jsou vyloučeny ze státního energetického systému. Jedná se o větrné parky Krasnodon a Lutuhina v Luhanské oblasti, větrný park Novoazovsky, který se nachází prakticky na linii válečné fronty v Doněcké oblasti. V současné době probíhají právní spory o postavení těchto objektů v jednotném energetickém systému země a všechny montážní práce na objektech jsou pozastaveny. Dodávky krymské elektřiny do ukrajinského jednotného energetického systému byly zastaveny ještě na jaře r. 2014. Během uplynulého období nebyly na Krymu uvedeny do provozu nové větrné elektrárny.  

Mezi hlavní problémy místního trhu s obnovitelnými energiemi patří přemrštěná nákladovost bankovních úvěrů (cca průměrná roční úroková sazba činí 25 %) a nedostatek koordinace státních institucí, které mají na starosti stabilitu a rozvoj větrné energetiky. Kromě výše uvedených problémů jsou stále typickými překážkami na ukrajinském trhu byrokracie a zdlouhavá administrativa, což patrně omezuje investiční atraktivitu projektů v oblasti "zelené" energetiky.

Zdroj: www.business.ua
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v
Kyjevě.

Tisknout Vaše hodnocení: