Ukrajinský trh zdravotního pojištění se nachází ve stavu zrození

15. 9. 2017

  • Země: UA - Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 15.09.2017

Ukrajinský trh dobrovolného zdravotního pojištění zůstává v zásadě korporativní, čemuž existuje několik objektivních důvodů. Řada pojistných podniků ani neusiluje o rozvoj maloobchodního prodeje pojištění DZP, jelikož podobným způsobem lze propadnout do takzvané negativní selekce, což je situace, kdy si pojištění DZP u společností kupují hlavně lidé, kteří často žádají o lékařskou pomoc. Zatímco při pojištění pracovních kolektivů se zachovává průměrný poměr nemocných a zdravých klientů. Vzhledem k vysokým nákladům na pojištění DZP a nízkým příjmům místního obyvatelstva je zájem ze strany fyzických osob o pojištění velmi malý.
S ohledem na uvedené skutečnosti se zachová situace, kdy je většina stávajících DZP na Ukrajině zcela nebo částečně hrazena ze strany zaměstnavatelů. Praxi kolektivního pojištění zaměstnanců v rámci DZP zavedly původně na ukrajinském trhu dceřiné společnosti západních finančních a průmyslových skupin a následně ji převzaly místní korporace.
V okamžik kdy po zhoršení ekonomické situace začala řada podniků rušit hrazení pojištění personálu, zjistili pojistitelé, že zaměstnanci mnoha firem jsou ochotni připlatit za pojištění samostatně, jelikož jsou již zvyklí na příslušnou úroveň lékařské péče. 
Mnohé bude v dalším rozvoji zdravotního pojištění na trhu záviset na tom, jakou cestu zvolí reforma zdravotního systému a zavedení povinného zdravotního pojištění (PZP), jestli bude soukromým pojišťovnám dovoleno pracovat v systému PZP nebo stát půjde cestou založení dalšího státního pojistného fondu či státní společnosti, která by vytvořila monopol.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.
Zdroj: www.business.ua   

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: