Ukrajinští zemědělci rozšiřují výrobu sóje

14. 6. 2016

  • Země: Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 13.06.2016

ilustrační obrázekUkrajina vyrobila loni téměř 4 mil. tun sóje a řadí se na 6. místo ve světě v oblasti vývozu této olejnaté plodiny, poněvadž dodala na zahraniční trhy cca 2,3 mil. tun (na částku více než za 730 mil. USD). 

Za posledních pět let se výroba sójových bobů na Ukrajině vyrostla téměř o polovinu - z 2,3 mil. t na cca 4 mil. t, přičemž se obdělávaná zvýšila o 700 ha a dosáhla 1,8 mil. ha, a sója obsadila 2. místo po slunečnici ve struktuře osevů olejnin po řepce a slunečnici. Průměrná úrodnost sójových bobů v minulé sezoně činila 17 centů / ha. 

Odborníci předpovídají, že se v letošní sezoně plocha pod tuto plodinu rozšíří o další 300 tis. ha.  V nejbližších letech sklidí Ukrajina 5 až 6 mil. t sóje s dalším výhledem výroby této plodiny do zhruba 8 mil. t.  Polovina sklízených bobů patří k geneticky modifikovaným kulturám, jelikož jsou jednodušší v kultivaci a mají široké trhy odbytu, nicméně pěstování tzv. „čisté“ sóje slibuje dodatečné zisky, jelikož její cena je podstatně vyšší.

Absolutní špičkou růstu vývozu je šrot. V roce 2015 se vyvezlo více než 260 tis. tun produktu, v roce 2016 se očekává zvýšení vývozu moučky na 400 tis. tun. Marže ze šrotu - jako komodity s přidanou hodnotou - je několikanásobně vyšší, než při prodeji bobů. Poptávka po bobech ve stejném období však umožnila zvýšit vývoz až 52 krát. Zde je marže nižší, avšak objemy jsou odhadovány v milionech tun.

Zdroj: www.business.ua 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Tisknout Vaše hodnocení: