Úspěšný rok 2015 pro Italské hospodářství

3. 3. 2016

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 01.03.2016
  • Zdroj: Il Sole 24 Ore

Národní statistický úřad v Itálii (Istat) dnes vydal prohlášení, podle kterého italská ekonomika rostla v roce 2015 o 0,8 %. Stalo se tak po třech letech poklesu.

ilustrační obrázekRůst ekonomiky se objevil rovněž i v pozitivních číslech rozpočtu, kdy příjmy vzrostli ve srovnání s předchozím rokem o 0,7 %, a deficit veřejných financí skončil při 2,6 % HDP. Itálie se tak zařadila mezi země snižující své veřejné zadlužení a plní tak představy Evropské komise (EC) o udržitelném schodku pod 3 % HDP. Výše schodku je navíc v Itálii nejnižší od roku 2007 a již počtvrté v řadě nepřesáhla 3 %.

Pier Carlo Padoan, italský ministr financí, výsledky komentoval slovy, že výsledek růstu HDP je velmi blízko prognózy, kterou ministerství provedlo, přičemž deficit na úrovni 2,6 % přesně zodpovídá výši stanovené vládou. 

Pozitivní jsou rovněž výsledky pro občany i podnikatele, kdy výše všech přímých i nepřímých daní, pojištění a příspěvku na sociální zabezpečení činila v roce 2015 43,3 % HDP, což je o 0,3 % nižší číslo než v roce 2014. Itálie tak v roce 2015 byla schopná zvyšovat svou hospodářskou úroveň při snižující se meziroční výše deficitu veřejných financí a snižující se daňové zátěži.  

Zpracoval: kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Itálii

 

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: