V Antverpách v Belgii bude postavena největší evropská ropná stanice

5. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V Antverpách v Belgii bude postavena největší evropská ropná stanice Britská chemická společnost INEOS nedávno oznámila výstavbu největší evropské skladovací nádrže na zkapalněný ropný plyn (LPG). Nádrž s objemem 135 000 kubických metrů bude umístěna v antverpském přístavu v Belgii a její provoz by měl být zahájen do roku 2019. Výstavba může být zajímavou příležitostí pro české firmy.

Vlámsko je domovem největšího petrochemického klastru v Evropě a je oblíbeným místem pro centrály a dceřiné společnosti předních světových petrochemických firem. Nová antverpská nádrž bude sloužit k ukládání butanu, který je dodáván do Antverp ze Spojených států amerických. Ze své základny v antverpském přístavu bude moci INEOS zásobovat své továrny v Kolíně nad Rýnem s možností budoucího potenciálu rozšiřování zásob do Lavery v Marseille. Pro INEOS a Antverpy se tak otevírají nové obchodní příležitosti s prodejem butanu po celé Evropě.

„Tato strategická investice v Antverpách napomůže zabezpečit budoucnost naší nafty v továrně v Kolíně nad Rýnem,“ komentuje David Thompson, generální ředitel společnosti INEOS, sekce pro obchod a vodní dopravu. „Nejenže tato investice zvyšuje naši konkurenceschopnost v Evropě, ale také promění INEOS v jednoho z hlavních hráčů na trhu s LPG.“

LPG je v Evropě hojně využíván, představuje 3 % pohonných hmot a je zdrojem energie pro 9 milionů vozidel. Infrastruktura pro LPG je dobře rozvinuta. V EU existuje celkem 28 000 výdejních míst. V současné době se cena LPG pohybuje v České republice okolo 0,5 €/l, což je nepatrně vyšší cena oproti Belgii 0,483 €/l (údaje k březnu 2017). Pro Belgii je výstavba nové plynové nádrže strategicky důležitá i vzhledem k tomu, že do roku 2025 má dojít k ukončení využívání jaderné energie.

Stavba ropné stanice ve spolupráci s INEOS může být skvělou příležitostí také pro české firmy, pro něž to může znamenat zajímavé investiční prostředí a možnost se podílet na unikátní výstavbě a to zejména v sektorech těžkého průmyslu jako je strojírenství, obrábění kovů, chemický průmysl a výroba stavebních hmot.

Skladovací nádrže

Letecký pohled na skladovací nádrže v Antverpách (zdroj: INEOS)

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie). Autorky článku: Tamara Katuščák, zástupce velvyslance, a stážistka Markéta Kubová.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek