V Belgii se bude pivo přepravovat v pivních vlacích

14. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V Belgii se bude pivo přepravovat v pivních vlacích Belgičtí producenti piva spolu s obchodními řetězci a dopravními firmami pomáhají podpořit zelenou ekonomiku a snižovat emise tím, že zavedli tzv. pivní vlak. Tato spolupráce by mohla být inspirací i pro české firmy.

Projekt zahájily společnosti Delhaize a AB Inbev, jenž zkoumají udržitelný způsob distribuce. Pivovar AB InBev a supermarketový řetězec Delhaize zavedly pivní vlak, který ze silnic odstraní 5 000 nákladních automobilů ročně. Byl rovněž spuštěn železniční spoj mezi pivovarem Jupiler v Jupille ve Valonsku a distribučním centrem Delhaize ve městě Ninove ve Východních Flandrech.

Češi jsou stejně jako Belgičané pivním národem. Pro porovnání – Češi v minulém roce vypili 143 litrů piva na hlavu, Belgičané 72 litrů. Belgičané vypijí méně zřejmě i kvůli tomu, že belgické pivo je mnohem silnější než české a pije se v menším množství. České pivovary vloni vyrobily 20,5 milionů hektolitrů piva, což je nejvíce piva v historii. Belgické pivovary pak 18,2 hektolitrů.

Pivo je významnou exportní položkou Česka. Každý rok vyvezeme více než 2 miliony hektolitrů piva. V současnosti roste i vývoz piva do Belgie. V Česku je nyní více než 40 průmyslových a 70 rodinných pivovarů, stále přibývají restaurační pivovary. Belgie se chlubí 700 pivními značkami a počet malých pivovarů roste.

Kromě piva mají obě země společné to, že disponují hustou železniční sítí. Na území Česka se nachází více než 9 500 km železničních tratí, v Belgii pak 3 600 km. Oba státy se tak řadí mezi země s nejhustší železniční sítí na světě. Od jara minulého roku je Česko propojeno s přístavem v Antverpách přímým spojením pro nákladní železniční dopravu. Pro české firmy by tedy zavedení pivního vlaku v Belgii mohlo být inspirací.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie). Autorky: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance na Velvyslanectví České republiky v Bruselu, a stážistka Šárka Kleinerová.

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek