V Brazílii bude více biopotravin i větrných elektráren

15. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Brazílie je silná v zemědělství – světovou jedničkou je v produkci cukru, sóji, kávy i kuřat. Hodně zboží ovšem sama poptává. V zahraničí nakupují 80 procent vybavení brazilské nemocnice, velké nedostatky má země zatím také v technice na čištění vody nebo zpracování odpadů.

Přestože současna ekonomika Brazílie není tak oslňující jako před par lety, některé sektory stále rostou a vyžaduji pozornost.

Zemědělství

Kredit: Alf Ribeiro / Shutterstock.comV Brazílii je zemědělství doménou a nutno dodat, že je na velmi vysoké úrovni. Země koneckonců drží primát v řadě zemědělských komodit. Je světovou jedničkou v produkci pomerančového džusu, cukru, kávy, hovězího masa, sóji a kuřat. Na druhém místě je v pěstovaní kukuřice a na čtvrtém místě v chovu prasat.

V roce 2014 přitom vyvezla nejvíce zemědělských produktů od roku 1997. Největší část vývozu představovalo 54 milionů tun sóji, 29 milionů tun kukuřice, skoro 12 milionů tun celulózy a dva miliony tun kávových zrn.

Loni nicméně došlo k poklesu hodnoty exportu zemědělských výrobků o 8,8 procenta na 88 miliard dolarů v porovnaní s předchozím rokem. Celkový podíl zemědělských výrobků na brazilském vývozu se ale zvýšil ze 43 na 46 procent, což je doposud největší podíl na vývozu v historii země. Pro české firmy by mohlo byt zajímavé dodávat prostředky pro zemědělskou produkci.

Víc než 34 milionů Brazilců (tedy zhruba 18 procent populace) je dosud bez přístupu k rozvodu pitné vody

Bezpečnost

Brazilské soukromé bezpečnostní služby zaměstnávají víc Brazilců než policejní složky, a jsou tak čtvrtým největším zaměstnavatelem v zemi. V roce 2002 vyfakturovaly sedm miliard reálů, v roce 2013 to bylo již 43,5 miliardy. Loni tato částka atakovala hranici 50 miliard reálů a počet vyškolených zaměstnanců byl zhruba dva miliony.

V současnosti existuje v Brazílii vice než dva tisíce soukromých bezpečnostních agentur.

Na trhu se předpokládá zefektivnění poskytovanych služeb. Trendem jsou čim dál tim vice technologicky pokročilé metody zabezpečení, které vyžadují meně zaměstnanců. To potenciálně poskytuje konkurenční výhodu českým firmám.

Brazilský trh elektronických zabezpečovacích zařízení představoval podle některých odhadů v roce 2014 až 1,7 miliardy dolarů a má stoupající tendenci. Zahraniční výrobky představuji přibližně polovinu z celkového podílu na trhu elektronického zabezpečení.

Agentura CzechTrade připravuje pro české výrobce již potřetí účast na bezpečnostním veletrhu Exposec. Vice informaci najdete na adrese www.czechtrade.cz/kalendar-akci/akce-exposec-2016.

Environmentální technologie

Víc než 34 milionů Brazilců (tedy zhruba 18 procent populace) je dosud bez přístupu k rozvodu pitné vody. Z toho třetina žije v městských oblastech. 52 procent populace nemá, přistup k systému kanalizace. Pouhých 38 procent tekutého odpadu je zpracováváno čističkami odpadních vod. 118 milionů Brazilců žije v podmínkách, kde není tekutý odpad zpracováván vůbec.

Pro brazilskou vládu je tedy zajištěni odpovídajícího nakládaní s odpady a vodou logicky prioritou. 90 procent tuhého odpadu je sice zajištěno na skládkách, ale ty neodpovídají pravidlům a jsou škodlivé vůči životnímu prostředí. Distribuce pitné vody trpí velkými ztrátami (až pětatřicetiprocentní). Nutnost technologii šetrných k životnímu prostředí vzrůstá i v průmyslových provozech.

Co se tyče energie, polovina energetické spotřeby pochází z obnovitelných zdrojů. Do roku 2020 by měl tento podíl ještě o desetinu stoupnout. Z téměř 80 procent jde o zdroje z vodních elektráren a to je důvodem pokračující diverzifikace energetického mixu. Nejrychleji rostoucím zdrojem elektrické energie v Brazílii je větrná energie. Co se tyká energie solární, je Brazílie v tomto sektoru na začátku a chce ho výrazně podpořit.

IT technologie

Brazílie je atraktivním trhem pro společnosti nabízející antivirové programy. Loni byl každý třetí brazilský uživatel internetu vystaven nějaké formě online útoku. Podle informaci společnosti Kaspersky Lab převyšuje množství těchto útoků zdaleka jejich počet v jiných latinskoamerických zemích. V Mexiku, Peru či Venezuele je kolem 21 procent napadených uživatelů internetu. V Brazílii bylo zaznamenáno během sezony 400 milionů incidentů, což představuje 20 útoků za sekundu.

V roce 2014 bylo zaregistrováno přes 16 milionů pokusů neoprávněných přístupů k bankovním účtům, a to zejména během června a května, tedy na počátku prázdnin, a během mistrovství světě ve fotbale. Lze proto předpokládat, že k podobnému navýšení online útoků dojde i během letní olympiády v Rio de Janeiru.

Přes úsilí vlády je počítačová kriminalita stále rostoucím problémem. Dle zprávy společnosti Trend Micro vede také Brazílie počtem rozeslaných spamů, v květnu 2015 to bylo 13 milionů. Perspektivní je tento sektor také díky neustále rostoucímu počtu vysokorychlostních připojeni k internetu (skoro 11 milionů připojeni do sítě 4LTE), ale také díky oblibě nakupovaní přes mobilní telefony.

Trh s organickými potravinami by měl v Brazílii letos dosáhnout obratu 2,5 miliardy realů. Odbyt by mohl vzrůst o 20 až 30 procent

Zdravotnictví

V Brazílii je přes 6800 nemocnic. 70 procent je soukromých a 30 procent veřejných. Celkové výdaje na zdravotnictví tvoři devět procent HDP. Plných 94 procent firem tohoto sektoru přitom představuji zahraniční společnosti. Podle některých zdrojů je až 80 procent veškerých produktů používaných v brazilských nemocnicích importováno.

Agentura CzechTrade připravuje na letošek účast českých firem na veletrhu Hospitalar. Vice informaci na adrese www.czechtrade.cz/kalendar-akci/akce-hospitalar-2015.

Kosmetika

Jak uvádí brazilská asociace výrobců těchto přípravků (Associacao Brasileira de Higiene Pessoal, Perfumaria e Cosmeticos – ABIHPEC), zaznamenal brazilsky trh s osobni hygienou, parfémy a kosmetikou v roce 2014 růst ve výši 14 procent.

S ročním obratem ve výši skoro 102 miliard reálů je to celkem 9,4 procenta světové spotřeby. Jedna se o třetí největší trh na světě hned za USA a Čínou. Sektor představuje 1,8 procenta brazilského HDP. V posledních 19 letech rostl brazilsky trh s osobni hygienou, parfémy a kosmetikou v průměru o deset procent ročně.

Biopotraviny

Trh s organicky i potravinami by měl v Brazílii letos dosáhnout obratu 2,5 miliardy reálů. Odbyt by mohl vzrůst o 20 až 30 procent. Podle Minga Liua, koordinátora programu Organics Brasil, je prioritou pro spotřebitele kvalita produktu, nikoli značka, pod kterou je prodáván.

Asociace supermarketů státu Sao Paulo (Associacao Paulista de Supermercados) uvádí, že se od začátku roku 2015 zvýšil prodej slaných biopotravin o 13 procent. Podle průzkumu asociace klade 32 spotřebitelů největší důraz na zdraví a kvalitu života.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Marek Zmrzlík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu. Obrázek kredit: Alf Ribeiro / Shutterstock.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek