V brazilském státě Minas Gerais proběhla ekonomická prezentace Mikroregionu Nepomuk

8. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V brazilském státě Minas Gerais proběhla ekonomická prezentace Mikroregionu Nepomuk Dne 12. května 2017 proběhla v hlavním městě brazilského státu Minas Gerais, Belo Horizonte, ekonomická prezentace Plzeňského kraje se zaměřením na Mikroregion Nepomuk. Prezentace se stala součástí širšího projektu institucionální a podnikatelské mise představitelů Mikroregionu Nepomuk do Brazílie.

Multisektorový seminář se uskutečnil ve spolupráci vlády státu Minas Gerais, Průmyslové federace státu Minas Gerais (FIEMG), Institutu integrovaného rozvoje státu Minas Gerais (INDI), Generálního konzulátu České republiky v Sao Paulu, Honorárního konzulátu Českého republiky v Belo Horizonte, Mikroregionu Nepomuk a radnice města Nepomuk. Finančně byla akce podpořena v rámci projektů ekonomické diplomacie PROPED.

Seminář zahájili Carolina Vespúcio, šéfka mezinárodních vztahů státu Minas Gerais, Carlos Augusto Romualdo, ředitel pro obchod INDI a Princila Gomes, ředitelka pro investice FIEMG, z české strany Pavla Havrlíková, generální konzulka České republiky v São Paulo, Luiz Augusto Guadalupe, honorární konzul České republiky v Belo Horizonte a Jiří Švec, starosta města Nepomuk.

Součástí semináře byla všeobecná ekonomická prezentace České republiky s akcentem na bilaterální relaci se státem Minas Gerais, sektorové priority České republiky v Brazílii a turistické atraktivity naší země. Regionální prezentace se zaměřila na možnosti spolupráce v turistickém ruchu, zemědělském sektoru – s důrazem na živočišnou výrobu a  pohostinství (například koncept úspěšného projektu franšíz Švejk restaurant, který již našel uplatnění i na latinsko-americkém kontinentu). Samostatně byl představen obor pivovarnictví, včetně značek českých piv, které se již dovážejí do Brazílie a možnosti jejich další expanze. Brazilská strana zde projevila konkrétní zájem o spolupráci při výměně zkušeností a informací o technologiích balení do PET lahví v pivovarech.

Přítomnost zástupců cestovního ruchu   na semináři a jejich zájem o ČR všeobecně i o Plzeňský „kraj piva“ současně vytváří další potenciál pro rozšíření nabídky brazilských cestovních kanceláří  o další české destinace  a rovněž možnosti pro tzv. pivní turistiku, dnes mezi Brazilci velmi populární.

Na prezentační projekt navázala i bilaterální jednání a návštěva zemědělského družstva Cooperativa Agropecuária ve městě São João Nepomuceno, specializujícího se na chov skotu a výrobu mléka a mléčných výrobků. Existuje zájem brazilské strany na českých technologiích zpracování mléka a návazných produktů, které v Minas Gerais prozatím nejsou  na dostatečné úrovni. Zástupci Mikroregionu Nepomuk měli zároveň možnost navštívit i závod  na výrobu tradičního brazilského alkoholického nápoje z cukrové třtiny „cachaça“.

Minas Gerais je jedním z rychle se rozvíjejích států Brazílie, municipalita São João Nepomuceno s 55 % zpracovatelského průmyslu s převahou potravinářství a službami vytváří prostor pro další bilaterální vazby. Relace je navíc umocněna společným vodítkem – kultem svatého Jana Nepomuckého, který je v Minas Gerais a všeobecně v Brazílii velmi silný.

Ekonomický seminář a navazující institucionálně-podnikatelská cesta v regionu se staly zároveň konkrétním krokem v naplnění  Dohody o partnerství, uzavřené v roce 2016 a znovu stvrzené v roce letošním starosty obou měst. 

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulo (Brazílie). Autorka: Ing. Pavla Havrlíková, generální konzulka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek