V centru Mnichova budou poprvé testovány autonomní vozy

6. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V centru Mnichova budou poprvé testovány autonomní vozy Bavorský automobilový výrobce BMW hodlá v r. 2017 poprvé testovat robotické vozy v běžném provozu v centru Mnichova. Čtyřicet plně automatických vozů řady 3 GT a 7 flotily „Connected Drive“ bude prozatím z důvodu větší bezpečnosti testováno s řidičem, ten bude moci v případě potřeby manuálně zasáhnout, uvedl na tiskové konferenci manažer BMW Klaus Büttner.

Každý testovací vůz bude navíc doprovázen sledovacím vozem. Již v r. 2021 hodlá BMW nabídnout první autonomní vozy pro městský provoz na trh. Spolu se svými hlavními subdodavateli – výrobcem čipů Intel a startupovým výrobcem kamerového systému Mobileye – nyní proto přechází do nové testovací fáze. První autonomní vozy testují i firmy Tesla, Fiat, Uber, Google, v Německu pak např. Mercedes, dosud však především na dopravně jednodušších rychlostních silnicích.

BMW zkušební jízdy nepovažuje za soutěž výrobců vozů, ale za praktický a nutný průzkum, jak se vozy vypořádají s komplexními situacemi městského dopravního provozu a jeho dalšími účastníky, především chodci a cyklisty. I proto si po prvních městských testech v Garchingu u Mnichova zvolilo pro nové testy rovnou centrum bavorské metropole.     

V nejbližších letech lze očekávat prudký rozmach autonomních vozidel, který jistě i českým firmám coby významným evropským producentům a subdodavatelům automobilového průmyslu otevře nové kooperační a odbytové možnosti.    

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Mnichově (Německo). Autorka: Lydie Holinková, konzulka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek