V Černé Hoře se konal energetický veletrh, Česká republika byla zastoupena podruhé

23. 9. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - V Černé Hoře se konal energetický veletrh, Česká republika byla zastoupena podruhé V pořadí již druhý samostatný český stánek na 4. mezinárodním energetickém veletrhu v přímořské Budvě vyvolal několik mediálních ohlasů. Ve středu 21. září 2016 byl slavnostně zahájen 4. Sajam energetike (Budva, ve dnech od 21. do 25. září 2016), kde byl po druhé v historii tohoto veletrhu instalován samostatný český stánek ČR/CzechTrade.

Souběžně s tímto energetickým veletrhem probíhaly ještě další dva veletrhy (stavebnictví – 38. Sajam građevinarstva a 11. Sajam vode – vodovodi – sanitarne tehnologije). Veletrhu se kromě VZÚ Podgorica zúčastnil i vedoucí OEÚ ZÚ Bělehrad Jiří Král. Samostatnou informaci připravuje i ředitel místní pobočky agentury CzechTrade Izudin Gušmirović a firma INTEGRA (Ing. Kateřina Hainzová), která český stánek realizovala.

V době konání veletrhu současně probíhala i pracovní návštěva místopředsedy Nejvyššího soudu JUDr. Romana Fialy (Budva a Cetinje, od 18. do 22. září 2016, „Konference nejvyšších soudů členských států Evropské unie a kandidátských zemí“, organizátor: Nejvyšší soud Černé Hory).

Vlastní příprava veletrhu, jeho slavnostní zahájení jakož i relativně početná česká účast našly pozitivní odezvu v místních HSP, přičemž tisková konference uvádějící tento veletrh se konala rovněž v přímořské Budvě již v pondělí 19. září 2016. Hlavní černohorské deníky v čele s deníkem Pobjeda i informační internetové portály informovaly o předmětném veletrhu, jakož i o české účasti s tím, že právě na letošní akci byl po druhé v historii tohoto energetického veletrhu instalován samostatný český stánek firem z oblasti energetiky.

Ještě před zahájením veletrhu deník Pobjeda přinesl krátký příspěvek z pondělní tiskové konference (19. 9. 2016), kterou uváděl ředitel veletrhu Rajko Bujković (Jadranski sajam Budva, direktor). Ředitel místní pobočky agentury CzechTrade Podgorica Izudin Gušmirović ve svém vystoupení mj. zdůraznil, že ČR na letošním veletrhu představí celkem 14 firem z oblasti energetiky, jež vzhledem k udržitelnému rozvoji představuje důležitý segment obchodně-ekonomické spolupráce. K účasti na veletrhu jako doplňující informaci přikládáme i tiskové prohlášení agentury CzechTrade.

Jednání s představiteli českých firem byla již tradičně zaměřena na další rozvoj obchodně-ekonomické spolupráce i na očekávání do budoucna. Zvláště v případě největšího vystavovatele z ČR, kterým byl podnik Škoda Praha a.s., se především jednalo o posledním vývoji i o očekáváních ohledně připravované realizace výstavby druhého bloku TE Pljevlja.

Během rozhovorů již opakovaně zaznělo, že vlastní zahájení výstavby II. bloku TE Pljevlja umožnila nedávná dohoda menšinového a většinového vlastníka (elektrárenská firma Elektroprivreda Crne Gore – EPCG – 57 %, italská společnost A2A - 41,7 % a drobní vlastníci) s tím, že se ještě stále jedná o modalitách vlastního profinancování této náročné akce (cca 324,5 mil. €, výkon 254 MGW, účinnost 39,5%).

Přes probíhající jednání místní média již dříve přinesla informace o konání Valné hromady EPCG (9. 9. 2016), jež dala „zelené světlo“ k zahájení výstavby s tím, že koncem tohoto měsíce (29. 9. 2016) se očekává podpis příslušné dohody mezi oběma podniky EPCG a Škoda Praha a.s.

První den veletrhu se cda Petr Šmejkal také krátce setkal s ředitelem veletrhu, přičemž také ředitel Rajko Bujković vyjádřil přesvědčení, že samostatný stánek ČR napomůže dalšímu růstu a dynamizaci vzájemných vztahů, zejména v obchodně-ekonomické oblasti.

Přitom bylo mj. potvrzeno, že právě oblast energetiky současně představuje významný prostor k posilování česko-černohorské spolupráce firem/podniků zaměřujících se na oblast energetiky a zelených energií (souběžně s výstavbou II. bloku TE Pljevlja se připravuje projekt modernizace a ekologizace stávajícího I. bloku TE Pljevlja, výstavba nových malých vodních elektráren /např. fy. Hydrohrom – vodní turbíny/ apod.).

Z dalších pracovních setkání lze vyzdvihnout jednání s ředitelem firmy TERMOCHEM, kterým je Zoran Knežević. Jde o novou investici z ČR do místního zkrachovaného podniku METALAC – Nikšić (2. největší město v Černé Hoře), s plánem obnovení výroby a vytvářením nových pracovních míst.

Podobně jako během loňského roku 2015 i letošní účast českých firem na 4. energetickém veletrhu v černohorské přímořské Budvě našla v černohorských médiích pozitivní odezvu a vyvolala nová očekávání dalšího rozvoje bilaterální obchodně-ekonomické spolupráce. Rovněž ředitel veletrhu přivítal českou účast s tím, že je třeba, aby česko-černohorské tradiční a přátelské vztahy dále rostly s důrazem na oblast obchodně-ekonomické spolupráce.

Potvrzuje se, že česká účast ve formě již druhého samostatného národního stánku tohoto veletrhu v oblasti energetiky je vhodným impulsem pro další posílení této spolupráce. To je důležité i v dnešní době přetrvávajících následků globální ekonomické a finanční krize.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Podgorici (Černá Hora).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek