V hlavním městě Kosova budou jezdit české autobusy

13. 9. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - V hlavním městě Kosova budou jezdit české autobusy Společnost Iveco Czech Republic, a.s. zvítězila v tendru na dodávku autobusů pro hlavní město Kosova. Starosta Prištiny Shpend Ahmeti podepsal se zástupcem společnosti Iveco smlouvu na dodávku 30 městských autobusů české provenience v celkové hodnotě 5,9 milionu EUR. Financování projektu je zajištěno půjčkou od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Ve středu 7. září 2016 byla podepsána smlouva mezi společností Iveco Czech Republic, a. s., prištinskou dopravní společností Trafiku Urban a starostou kosovské metropole Shpendem Ahmetim na dodávku městských autobusů. Hlavní část projektu bude realizována v první polovině roku 2017 ve dvou dodávkách po 15 autobusech.

Vedení Prištiny má zájem o dodání prvních vozů již koncem roku 2016. Součástí kontraktu je také opce na zakoupení dalších 21 vozů. Kromě vlastní dodávky 30 autobusů bude společnost Iveco zabezpečovat v rámci kontraktu také školení pro řidiče a údržbu vozového parku.

České firmě se podařilo uspět v mezinárodním tendru, kterého se zúčastnily se svými místními partnery společnosti z Polska – Solaris Bus & Coach, Číny – Higer Bus a Ukrajiny – City Transport Group LTD. Společnost Iveco ČR sice vstoupila do tendru s třetí nejvyšší nabídkou, avšak levnější čínská a ukrajinská přihláška do tendru nesplňovaly všechny podmínky a proto byly z výběrového řízení vyřazeny, naopak polská nabídka byla o necelých 700 tis. EUR dražší než jakou podala společnost Iveco. Financování projektu je zajištěno půjčkou od EBRD, regionální zástupce banky Bekim Muaremi byl rovněž přítomen podpisu smlouvy.

„Jsme si jisti tím, že tato smlouva otevírá dveře k další spolupráci,“ sdělil Jiří Škeřík, manažer společnosti Iveco pro oblast Balkánu, na tiskové konferenci u příležitosti podpisu smlouvy. „Tento projekt výrazně zlepší situaci ve veřejné dopravě,“ uvedl pro novináře Shpend Ahmeti, starosta Prištiny. Tiskové konference po podpisu smlouvy se zúčastnilo téměř 35 místních novinářů a zprávy o podpisu smlouvy se objevily ve většině kosovských médií.

Veřejná doprava v Prištině a v celém Kosovu nabízí značný potenciál k růstu a úspěch české firmy Iveco může být prvním krůčkem při jejím budování. Současný autobusový park provozovaný v Kosovu tvoří ojeté vozy dovážené ze zemí EU, jejichž technický stav již v mnohém neodpovídá požadavkům na bezpečný provoz. V lepším technickém stavu jsou autobusy jezdící do zahraničí, ale i tyto vozy mají najeto mnoho tisíc kilometrů. Tato situace nabízí příležitosti nejen pro Iveco ČR, ale i pro dalšího českého výrobce autobusů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek