V Indii proběhla podnikatelská mise se zaměřením na jadernou energetiku

31. 10. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - V Indii proběhla podnikatelská mise se zaměřením na jadernou energetiku Přední čeští dodavatelé technologií pro jadernou energetiku se v rámci programu Ministerstva zahraničních věcí České republiky na podporu projektů ekonomické diplomacie (PROPED) zúčastnili podnikatelské mise vedené velvyslancem ČR v Indii M. Hovorkou ve dnech od 19. do 21. října 2016 v Mumbaí a v Dillí.

V podnikatelské delegaci, která se setkala s celou řadou představitelů soukromých a státních firem a zúčastnila se také konference India Nuclear Energy Summit, měla zastoupení Aliance české energetiky, Doosan Škoda Power, Vítkovice Machinery Group, Sigma Group, Škoda Praha, MSA a FANS.

Indie chce v rámci svého závazku v oblasti emisí ze spalování fosilních paliv výrazně zvýšit podíl jaderné energetiky v energetickém mixu. Proto se má do roku 2032 zvýšit současný instalovaný výkon jaderných elektráren přibližně desetkrát a pro jaderné strojírenství bude Indie představovat velice zajímavý trh. Čeští dodavatelé budou moci využít svých znalostí a referencí zejména z dodávek do jaderných elektráren ruského typu.

Rusko bude spolu s USA a Francií patřit do trojice zemí, které budou v Indii stavět jaderné elektrárny. Velká část jaderných elektráren bude postavena s využitím vlastní indické technologie a s použitím reaktorů vyvinutých v Indii. Ambiciózní indický jaderný program by měl v dalších dvou fázích využívat technologii množivého reaktoru a následně thorium jako palivo, které má Indie ve velkém množství k dispozici a může tak posílit svou energetickou bezpečnost.

V Mumbaí byla delegace dne 19. 10. přijata generálním ředitelem a předsedou představenstva největší a nejvýznamnější indické strojírenské skupiny Larsen & Toubro A. M. Naikem, generálním ředitelem a předsedou představenstva státem vlastněné společnosti provozující (zatím monopolně) indické jaderné elektrárny NPCIL (Nuclear Power Corporation of India Limited) S. K. Sharmou, se zástupci vedení a se členy Rady obchodních komor EU v Indii a s poradcem generálního ředitele indické strojírenské firmy vybudované za účasti československých firem, která již v současnosti dodává technologie pro jadernou energetiku a chce se v tomto směru v budoucnu více prosadit, Walchandnagar Industries panem R. S. Yadavem.

Druhý den podnikatelské mise byla na programu účast na výstavě a konferenci India Nuclear Energy Summit, která je jedinou akcí svého druhu v Indii v oblasti jaderné energetiky a každoročně se jí účastní i početné zahraniční delegace – letos z Francie a Ruska. Ruské společnosti postavily v Indii zatím dva bloky jaderné elektrárny Kudankulam. Druhý blok byl slavnostně spuštěn u příležitosti summitu BRICS, kterého se v Indii v říjnu t.r. zúčastnil také ruský prezident Putin.

Příprava výstavby dalších dvou bloků této elektrárny pokračuje. Francouzské firmy usilují o získání zakázky na výstavbu jaderné elektrárny s tím, že nově by měl být projekt zastřešen společností EDF. Pokračují vyjednávání s novým partnerem, který nahradil Arevu, avšak indická strana zatím není spokojená s cenou projektu. Francouzské firmy se výstavy India Nuclear Energy Summit zúčastnily ve velkém počtu.

Vedle Ruska a Francie byla ČR třetí nejviditelnější zemí konference výstavy. V rámci PROPED byla na výstavě pronajata konferenční místnost, díky níž bylo možné efektivně zorganizovat setkání českých firem s indickými partnery. Velvyslanectví oslovilo především vystupující odborníky a zástupce indických firem účastnící se konference.

Zástupci českých firem postupně jednali s představiteli významné strojírenské společnosti Godrej Group of Companies (Kaustubh Shukla – Chief Operating Officer), Cyient (Chandra Kummithi – Deputy General Manager), Avasarala Technologies (T. T. Mani – Managing Director), Nuclear Fuel Complex (C. Phani Babu – Deputy Chief Executive), Kirloskar Brothers (Sayaji K. Shinde – Vice President and Global Head for Power) a s indickou pobočkou firmy Nuvia (Minu Singh – Managing Director; Ronald  Smith - International Business Manager).

Poslední den mise začal pracovní snídaní na velvyslanectví se zástupci Konfederace indického průmyslu (CII; Sandeep Sarin, Deputy Director – Energy) a s bývalým velvyslancem Indie v ČR D. P. Srivastavou, který krátce vystoupil na téma uplatnění českých strojírenských společností na indickém trhu v oblasti jaderné energetiky. Hlavním bodem pracovní snídaně pak byla přednáška advokáta právní kanceláře Luthra&Luthra na téma odpovědnosti za škody způsobené jaderným zařízením v Indii.

Delegace poté navštívila sídlo významné strojírenské a projektantské společnosti Punj Lloyd, kde se uskutečnilo jednání s představiteli vedení (Ashwani Vinayak, Vice President for Business Development and Head for Infrastructure and Power). Byla přijata generálním ředitelem a předsedou představenstva státního provozovatele tepelných elektráren NTPC (National Thermal Power Corporation) Gurdeepem Singhem a setkala se s členy vedení společnosti BHEL (V.K. Chauhan, Executive Director of International Cooperation Division), která vyrábí parní turbíny, generátory a další zařízení pro elektrárny.

Závěrečného večerního společenského podniku na velvyslanectví se zúčastnil mimo jiné představitel významného soukromého provozovatele elektráren v Indii Tata Power (Asim Thakurta,  Chief - Corporate Projects) a další významní hosté.

Indie chce realizovat mimořádně ambiciózní plán rozvoje jaderné energetiky a snížit podíl tepelných elektráren spalujících uhlí v energetickém mixu. Pokud se má instalovaný výkon jaderných elektráren do roku 2032 desetinásobně zvýšit, mají zde čeští dodavatelé jaderných technologií opravdu velké příležitosti.

Na rozvoji jaderné energetiky Indie se budou podílet dodavatelé z Ruska, USA a Francie, přičemž velká část elektráren bude postavena s využitím indických reaktorů. Ruské společnosti postavily již dva bloky v jaderné elektrárně Kudankulam, přičemž například společnost Sigma Group do obou bloků dodala svá zařízení. Čeští dodavatelé tak budou moci využít svých znalostí a referencí z dodávek do jaderných elektráren ruského typu.

Ambiciózní indický jaderný program by měl v dalších dvou fázích využívat technologii množivého reaktoru a následně thorium jako palivo, které má Indie ve velkém množství k dispozici a může tak posílit svoji energetickou bezpečnost.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek