V Indii roste ekonomika i zisky bank

24. 1. 2018

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 24.01.2018

Zisky indické Axis Bank stoupají díky prodejům akcií a klesajícímu počtu špatných úvěrů

Axis Bank Ltd, která je třetím největším poskytovatelem úvěrů v soukromém sektoru, ohlásila dvacetipětiprocentní nárůst čtvrtletního zisku díky vyšším úrokům a příjmům z poplatků a též díky prudkému zpomalení špatných úvěrů.

Akcie investorů společnosti Axis Bank vzrostly o 5.3 procenta na více než roční maximum po zveřejnění výsledků, kdy Axis Bank vydala 44.28 bilionů rupií na pokrytí špatných úvěrů v posledních třech měsících minulého roku, což je méně než polovina částky vydané ve třetím kvartále 2017.

Banky vykázala čistý zisk 7.26 bilionů rupií (113.86 milionů USD) za třetí čtvrtletí ocž je o 5.80 bilionů více než před rokem, nicméně lehce pod průměrem 7,98 bilionů rupií, odhadovaných 21 anatlytiky agentury Thomson Reuters.

Procento špatných úvěrů na celkovém počtu poskytnutých úvěrů se zastavilo na 5.28 procentech na konci prosince 2017, ve srovnání s 5.90 procenty v předcházejícím čtvrtletí, a 5.22 procenty o rok dříve.

Axis Bank uvedla, že zbývající půjčky na seznamu ohrožených úvarů banky se snížily o 12 procent oproti předchozímu čtvrtletí. V číslech vyjádřeno to bylo 53.09 bilionů rupií.

Poskytovatel půjček vidí trend snižování špatných či ohrožených úvěrů v posledních letech především v citlivých sektorech metalurgie a energetiky. Zatímco většina ze 150 bilionů USD ohrožených úvěrů jsou půjčky 21 vypůjčovatelům se zárukou státu, některé soukromé banky jako Axis nabi ICIC se též potýkají s problémy s vypůjčovateli.

Čistý zisk z úroků Axis Bank za čtvrtletí vzrostl o 9 procent oproti stejnému období před rokem, zatímci některé jiné zisky vzrostly až o 24 procent ročně v důsledku růstu retailového segmentu. Čistá úroková marže Axis Bank byla 3.38 procent.

Banka má 60.74 bilionu rupií vázaných v úvěrech společnostem, které byly předány Indickou centrální bankou k insolvenčnímu řízení, uvedla, Axis bank. Dále dodala, že má rezervy na pokrytí 68 procent těchto úvěrů.

Akcie Axis Bank vzrostly na 621.75 rupií za akcii, což je nejvyšší hodnota od září roku 2016, přičemž před nárůstem se akcie obchodovaly za 614.80 rupií za akcii v 0936 GMT (1 USD = 63.7625 INR).

Nárůst indické ekonomiky potvrzuje o růst a stále větší důvěra investorů v indické soukromé  banky. Tento růst je též signálem pro české investory, že Indie je zemí obchodní i investorské budoucnosti, a neměl aby v regionu Jihovýchodní Asie zůstat nepovšimnuta.

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbai, s využitím zdroje: Reuters India, Krishna V Kurup a Devidutta Tripathy

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: