V Íránu chtějí Češi pomoct i s ochranou před zemětřesením

3. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Počátkem příštího roku vyrazí do Íránu podnikatelská mise a proexportní agentura CzechTrade tam otevře svou kancelář. Zaznělo to v Ústí nad Labem na konferenci Budoucnost českého exportu.

Rovnou tři nové impulsy potěší hned po Novém roce firmy, které si brousí zuby na íránský trh. Na počátku příštího roku oficiálně skončí obchodní sankce, které Západ uvalil na nejlidnatější zemi Středního východu kvůli snaze předešlé vlády vyrobit jadernou bombu.

Do země má také vyrazit další česká podnikatelská mise, kterou povede ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. A v nejbližších týdnech by měla být zprovozněna kancelář české proexportní agentury CzechTrade v íránské metropoli Teheránu.

Tyto plány představili zástupci státní správy na konferenci Budoucnost českého exportu, kterou uspořádalo vydavatelství Mladá fronta v Ústí nad Labem a jejímž hlavním tématem byl právě Írán.

„Koncem ledna by mělo doběhnout embargo na vývoz ropy a měly by skončit bankovní sankce,“ upřesnil na konferenci Filip Tůma, který kancelář CzechTrade v Teheránu povede.

Právě nemožnost získat bankovní úvěr pro byznys v Íránu a zákaz provádět přímé platby přes banky byly podle něj dosud největší překážkou obchodu. Ten šel během sankcí většinou přes třetí země, především Spojené arabské emiráty a Turecko.

Metro do každé provincie

Obnovený prodej ropy nyní přinese Íránu petrodolary, které bude moct vložit do kýžené obnovy země. „České firmy by se mohly podílet například na obnově dopravy. Téměř každé větší provinční město v Íránu zvažuje stavbu metra, představuje to možné zakázky celkem až na pět tisíc vagónů,“ vysvětlil Tůma.

„Jde i o stavebnictví. Jen v Teheránu se plánuje výstavba 500 komerčních center. Jako požadavky mají Íránci nízkou energetickou spotřebu budov a také jejich zabezpečení proti zemětřesení,“ uvedl Tůma příklady některých příležitostí.

Právě z pohledu zajištění budov se už začala o Írán zajímat například společnost Statical z Ústí nad Labem. Firma se specializuje na opravu budov, které mají poškozenou statiku. „Írán je zemětřesná oblast a má ze všech zemí druhý největší počet památek, které chrání UNESCO,“ uvedl na konferenci zástupce firmy Pavel Kulesa.

„Usilujeme teď například o zakázku na opravu jedné mešity nedaleko Teheránu, kterou poškodilo zemětřesení. Důležitý je pro nás také jih země, kde bylo mnoho budov poškozeno za někdejší války,“ dodal.

Němci: největší věřitelé i dodavatelé

S téměř 80 miliony obyvatel a zanedbanou infrastrukturou je Írán lákavé sousto pro investory a dovozce z Východu i Západu. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa ovšem připomněl, že čeští vývozci nebudou vstupovat na nedotčený trh.

„V době západních sankcí se Íránci samozřejmě poohlédli po jiných zemích, takže už je tam připravená velká konkurence,“ uvedl Martin Tlapa. Podle něj je na druhé straně výhoda v tom, že má Česko i bývalé Československo v Íránu dosud velmi dobré jméno.

Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP již před uvalením sankcí na Írán pojistila mnoho projektů a v současnosti zaznamenala vůli íránské strany splatit i dosud neuhrazené částky.

„Ovšem i po skončení sankcí to bude pořád země, která je z hlediska vývozního rizika podle kategorizace OECD v sedmé, tedy nejrizikovější skupině zemí, takže ani pak nebude pojištění vývozu levné,“ připomněla Hana Hikelová, ředitelka komunikace EGAPu. Podle ní jsou největšími věřiteli Íránu v současné době Italové a Němci.

Právě Němci se ovšem podle Filipa Tůma na druhé straně zároveň už teď etablují jako hlavní hráč usilující o pozici hlavního zahraničního dodavatele Íránu. „Těží z toho, že už v minulých desetiletích umožnili Íráncům studovat na německých univerzitách,“ podotýká Filip Tůma.

Raději říkejte Peršané

Z hlediska kulturních odlišností Tůma připomíná hlavně fakt, že dnešní Írán je v podstatě historická Persie, která platila za jednu z nejvyspělejších základen, odkud se ve starověku šířily základy euroasijské civilizace. „Pokud budete mít jednání s Íránci, doporučuji nazývat je Peršany. Oni jsou na tuto část historie velmi hrdí a prolomíte tak ledy.“

Na dobrou kvalifikaci Íránců poukazuje podnikatel Pavel Kulesa, který už v Íránu jednal s tamějšími případnými klienty. „Lidé jsou tam vzdělaní, dokážou odborně hovořit v angličtině a vědí, o čem mluví,“ říká Pavel Kulesa.

O pomoc při vstupu nebo návratu na íránský trh se již nyní mohou vývozci obracet přímo na agenturu CzechTrade, případně na Klientské centrum pro export, které slouží jako hlavní rozcestník pro kontakt vývozců a ekonomické diplomacie.  

Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek