V lednu propadl řidičák 20 tisícům motoristů, o výměnu zdarma si mohou požádat i zpětně

13. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo dopravy (MD)

Během ledna tohoto roku vypršela platnost řidičského průkazu 20 tisícům lidí. Jedná se o řidičské průkazy z roku 2007 s dobou platnosti na deset let, tedy roku s nejvyšším počtem vydaných řidičáků v historii. Celkově zbývá během letoška vyměnit ještě přes 720 tisíc průkazů, 20 tisíc z nich již během ledna propadlo, protože si řidiči nepožádali o jejich výměnu včas.

„Tři čtvrtě milionům řidičáků skončí letos platnost, proto všem doporučuji ověřit si, jestli se to netýká právě jich. Kontrola dokladu zabere pár vteřin, výměna je zdarma a každý o ni může požádat už tři měsíce před koncem platnosti průkazu. Rozhodně je lepší to nenechat na poslední chvíli a neriskovat pokutu za řízení bez platného průkazu," říká ministr dopravy Dan Ťok.

Pokud vám řidičský průkaz propadl, můžete o výměnu bez problémů požádat i zpětně, výměna zůstává i v takovém případě bezplatná. Stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

V únoru končí platnost dalším téměř 38 tisícům řidičáků

V případě, že by řidič řídil s propadlým průkazem, vystavuje se riziku pokuty do 2 tisíc korun na místě, v případě správního řízení až 2 500 korun. Během února končí platnost dalším téměř 38 tisícům řidičských průkazů, nejvíce jich je během tohoto měsíce k výměně ve Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

Aktuálně zbývá vyměnit nejvíce průkazů v srpnu, říjnu a listopadu. Počet řidičáků k výměně za tyto tři měsíce tvoří více než třetinu všech řidičáků, kterým tento rok končí platnost. Nejvíce na pozoru by se měli mít řidiči z Jihomoravského, Středočeského kraje a Prahy, kde zbývá dohromady během roku vyměnit více než 267 tisíc řidičáků.

O nový řidičský průkaz lze požádat již 3 měsíce před skončením platnosti a je zcela zdarma, lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě expresního vydání do pěti dnů si řidiči připlatí 500 korun.   

Jak při výměně řidičského průkazu postupovat?

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek