V Litoměřicích vznikne centrum pro geotermii

21. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V areálu bývalých kasáren v Litoměřicích se letos začne stavět vědecko-výzkumné centrum zaměřené na geotermální energii. Projekt získal dotaci ve výši 103 milionů korun z programu MŠMT.

Pracoviště bude poskytovat specializované služby různým průmyslovým a stavebním oborům, zázemí pro výzkum budou moci využít vysoké školy. „Cílem bude koncentrovat odborné znalosti různých oborů a špičkové vybavení do jednoho místa a přispět k výzkumu efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie,“ uvedl manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Na projektu pracuje město s experty přes deset let. Prvním krokem bylo vyhloubení dvoukilometrového vrtu, který ověřil předpoklady expertů o vhodnosti teploty a geologické struktury. Následující etapou by mělo být uskutečnění vrtu do hloubky čtyř až pěti kilometrů a s tím spojené ověření možnosti vytvoření geotermálního výměníku v tvrdých horninách.

Litoměřice jsou jediným městem v Česku, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku, na jehož vzniku se podílí Univerzita Karlova, se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.

Získaná geotermální energie by mohla v budoucnu sloužit k vytápění Litoměřic. Teplo by se převádělo do nynější distribuční soustavy.

Převzato z deníku E15.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek