V loňském roce úspěšně podnikalo 60 procent srbských firem

26. 6. 2017 | Zdroj: NewBalkan.com

Více jak 60 procent podniků v Srbsku podnikalo v roce 2016 s pozitivním výsledkem z jednotlivého pohledu a na úrovni skupiny 14 odvětví - velké, střední i malé podniky, stejně jako státní podniky, informovala Ružica Stamenković z Registru finančních zpráv Agentury obchodního registru.

Na tiskové konferenci konané u příležitosti zveřejnění publikace „Zpráva o fungování ekonomiky v roce 2016“, Stamenković uvedla, že pozitivní trendy v celém ekonomickém prostředí během posledního roku  měly významný vliv na růst výsledků a podnikatelské aktivity ekonomiky, a to dokonce o 28,4 procent.

To umožnilo překonat stávající rizika podnikání a ve srovnání s předchozím rokem je čistý kladný finanční výsledek vyšší 3,4 krát, respektive ve výši 229,3 miliard dinárů.

V roce 2016 kladně podnikaly i státní podniky a jejich zisk je ve srovnání s předchozím rokem vyšší o 61 procent.

V loňském roce posílila i finanční kapacita ekonomiky, nejvíce kapitál o 6,3 procent, provozní aktiva vzrostla o 6 procent.

Nejméně rostly závazky, respektive pohledávky, které vzrostly o 4,6 procent, což ukazuje na pozitivní trend ve sféře kapitálu a vztahu dluhu a vlastního kapitálu.

Zveřejněná studie také ukazuje, že v roce 2016 ekonomika fungovala pod tíhou vysoké zadluženosti a likvidity a byla vystavena ve větší či menší míře dlouhodobému nebo krátkodobému finančnímu riziku.

Důležité je, že v roce 2016 byl zaznamenán výrazný nárůst počtu zaměstnanců, a že po roce 2012 došlo loni poprvé k tomu, že počet zaměstnaných překročil hranici jeden milion, zdůraznila Stamenković.

(Vláda Republiky Srbsko)


Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek