V palestinské Gaze proběhl první hackathon za účasti českých IT firem

27. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V palestinské Gaze proběhl první hackathon za účasti českých IT firem Styčný úřad České republiky v Ramalláhu uspořádal ve dnech 25. a 26. září 2016 v palestinském pásmu Gazy matchmakingový seminář pro české firmy ze sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT). Seminář se uskutečnil v rámci projektu Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu ekonomické diplomacie (PROPED 2016).

Cílem semináře bylo propojit české podnikatele se zástupci palestinské ICT komunity v Gaze a identifikovat nejvhodnější příležitosti k rozvoji spolupráce mezi ČR a Palestinskými územími v tomto specifickém, vysoce inovativním a dynamicky se rozvíjejícím průmyslovém sektoru.

Projektu na podporu ekonomické diplomacie se zúčastnilo pět českých firem (Czech ICT Alliance, Zeerat, BattSwap, Bohemia Industry a Infinitus) a zástupce hl. města Prahy, které je partnerem Prague Startup Centra provozovaného největší českou exportní alianci podnikatelů v oblasti informačních technologií, Czech ICT Alliance.

Na palestinské straně se matchmakingového semináře zúčastnily tři desítky palestinských, převážně začínajících podnikatelů reprezentujících desítku firem, nejčastěji startupů. Mezi palestinskými podnikateli bylo zastoupeno také několik mladých žen, které se svými mužskými kolegy rozhodně nenechaly zastínit. Nejmladším účastníkem hackathonu byl teprve dvanáctiletý člen jednoho ze soutěžících týmů.

Týmová práce

Týmová práce

Ve spolupráci s GazaSkyGeeks, největším startup inkubátorem v pásmu Gazy orientovaném na ICT sektor, zorganizoval Styčný úřad Ramalláh dvoudenní hackathon (v odborném žargonu tento výraz znamená setkání programátorů, softwarových vývojářů, webdesignerů a dalších profesionálů za účelem práce na společném projektu, společném sdílení dovedností nebo navazování kontaktů s  investory a obchodními partnery).

Mladí palestinští vývojáři dostali za úkol vytvořit jednoduchou mobilní aplikaci na předem stanovené téma. Tým, jehož aplikace bude zkušenějšími českými podnikateli vyhodnocena jako nejlepší, získá od českých firem skutečnou IT zakázku. Dostane tak unikátní příležitost spolupracovat se zavedenými společnostmi, jejichž podnikatelské aktivity mají v řadě případů již globální rozměr.

V průběhu hackathonu měli palestinští podnikatelé možnost diskutovat své plány a nápady s českými kolegy, kteří se v přátelské pracovní atmosféře neostýchali prezentovat kritické připomínky i ocenit kvalitní a smysluplné podnikatelské projekty. První den semináře vyvrcholil společnou večeří českého týmu a zástupců GazaSkyGees s vedením a vybranými členy palestinské asociace ICT podnikatelů (PITA – Palestinian Information Technology Association of Companies).

Návstěva náměstka Tlapy

Návstěva náměstka Tlapy

Program druhého dne semináře zahájila návštěva náměstka ministra zahraničních věcí ČR pana Martina Tlapy, který se v rámci své oficiální cesty na Palestinská území seznámil s průběhem matchmakingového semináře a vyslechl si prezentaci o ICT sektoru v pásmu Gazy, pohovořil s českými účastníky projektu a věnoval několik minut svého času také každému z palestinských týmů účastnících se hackathonu.

Organizátory, vlastními účastníky hackathonu, ale především českými firmami byl dvoudenní projekt hodnocen vysoce pozitivně. V ICT komunitě v pásmu Gazy vidí čeští podnikatelé jednoznačné příležitosti pro rozvoj spolupráce, ať již ve formě outsourcingu či investic do nadějných podnikatelských projektů s lokálním či regionálním zacílením.

Vyhodnocení výsledků

Vyhodnocení výsledků

Informace poskytnuta Styčným úřadem ČR v Ramalláhu (Palestina). Autor: Cyril Bumbálek, zástupce vedoucího Styčného úřadu, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek