V Praze se koná konference ekonomických radů a ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade

26. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Ministr Jiří Havlíček zahájil výroční Konferenci ekonomických radů a ředitelů zahraničních kanceláří agentury na podporu exportu CzechTrade.

Ministr HavlíčekVe svém projevu ministr přivítal doma více než stovku ekonomických diplomatů a ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade. Jde o tradiční profesní setkání jednotlivých expertů na daná teritoria s představiteli státní správy a především s českými podnikateli, kteří zde získají důležité informace týkající se jejich exportních aktivit v daných teritoriích.

Jiří Havlíček ve svém úvodním slově uvedl, že zastupitelské úřady i kanceláře agentury CzechTrade mají v mnoha ohledech odlišné agendy, postupy i cíle. Ale spojuje je společná podpora rozvoje obchodu, exportu českých firem a získávání zahraničních investic pro českou ekonomiku.

Jiří Havlíček všem zúčastněným poděkoval za vzájemnou úspěšnou součinnost, kterou dokumentují rekordní výsledky našeho zahraničního obchodu. „Již sedmým rokem v řadě došlo k dosažení vždy nového rekordu v hodnotě českého vývozu. Stoupá rovněž realizace jeho přidané hodnoty,“ ilustroval ministr úspěchy českého vývozu posledních let.

Připomněl mix společného systému odborníků MPO a MZV, který dnes tvoří například Zelená linka pro export, Jednotná zahraniční síť, katalog služeb, Exportní vzdělávání, jednotné Klientské centrum, projekty ekonomické diplomacie, společné expertní týmy a další aktivity.

„Jsem rád, že jsme promítli nápady a vstupy podnikatelských reprezentací do aktualizované Exportní strategie, kterou jsme společně s Ministerstvem zahraničních věcí předložili vládě. Navíc, můžeme být také pyšní na to, že MPO a CzechTrade rozšířily své kompetence a uspořádaly dosud velmi úspěšnou prezentaci České republiky na Expu 2017 v Astaně, která již nyní přináší konkrétní projekty našich energetických firem v regionu,“ uvedl Jiří Havlíček.

Ministr Jiří Havlíček ocenil konkrétní práci ekonomických diplomatů a kanceláří CzechTrade mj. v Černé Hoře, Berlíně, Londýně, Düsseldorfu, Španělsku, Abú Dhabí, Tbilisi, v Moskvě či Jekatěrinburgu.

Nutnost zlepšení spolupráce všech zapojených institucí vidí ministr Jiří Havlíček v oblasti organizace projektů ekonomické diplomacie, zejména v komunikaci ve fázi plánování. Poukázal také na nutnost hlubšího propojení akcí na podporu exportu MPO nebo CzechTrade s některými izolovanými projekty zastupitelských úřadů.

Konference ekonomických radů a ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade (CT) je tradiční setkání všech zástupců jednotné zahraniční sítě Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechTrade. Setkání bylo zahájeno v pondělí a bude pokračovat úterním programem v Černínském paláci. Následují středeční a čtvrteční konzultace s jednotlivými českými firmami v Top Hotelu Praha.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek